Najwyższy na świecie wodospad Angel

Wodospad Angel to piękna historia indiańskich wierzeń oraz spektakularny widok z lotu ptaka przypominający serce.

Wodospad Angel z hiszpańskiego Salto Ángel czy w języku plemion Indian Pomonów Kerepakupai Merú, to najwyższy na świecie wodospad, który możemy podziwiać w Wenezueli na terenie Narodowego Parku Canaima. Całkowita wysokość Salto Angel, to 979 m, co stanowi go 18 razy wyższym od słynnej Niagary. Spadająca z Diabelskiej Góry w dół kaskada, wpada do głębokiego kanionu, który to czyni go ogromnym zbiornikiem, zasilającym rzekę Río Churún, spływającą z masywu.

Wodospad Angel – indiańskie wierzenia

Według plemion Indian Pomonów, iż dawniej pod płaskowyżem znajdowała się wioska. Potem nagle poumierały wszystkie kobiety, prócz jednej, która miała na imię Churun. Mówiono, że była piękną kobietą, córką szamana. O serce dziewczyny zabiegało czterech przyjaciół: myśliciel, rybak, wojownik oraz tropiciel. Stało się tak, iż zaborczy o córkę szaman, nie chciał oddać jej żadnemu z nich i zdecydował, iż zamieni ich w kamienie. Czar rzucony w czterech przyjaciół odbił się od skał i niespodziewanie trafił prosto w serce Indianki. Legenda dalej mówi, iż serce Churun rozpadłszy się z ogromnym hukiem, co doprowadziło do rozpołowienia się świętej góry. Z wnętrza płaskowyżu wytrysnęła woda, która potem przybrała postać wodospadu. Do dziś, spoglądając na Wodospad Angel z lotu ptaka, można dostrzec, iż przypomina właśnie pęknięte serce.

Wodospad Angel - historyczne odkrycie

Odkrycia wodospadu dokonał pilot Jimmy Angel, który 1933 roku poszukiwał w dżungli wenezuelskiej złóż złota. Po dwóch latach wrócił na to miejsce, by pokazać to miejsce swoim najbliższym. Podczas lądowania, okazało się, że samolot ugrzązł w bagnie i nie było możliwości ponownego startu. Jimmy Angel wraz z pasażerami samolotu musieli przedzierać się przez dżunglę na wierzchołku płaskowyżu oraz zejść z ze stumetrowego urwiska. Eskapada się udała a po kilkunastu latach, po śmierci pilota, wodospad został nazwany Angel, od jego nazwiska.

Wyprawa nad wodospad Angel

Do dziś wodospad Angel z racji, iż jest najsłynniejszą atrakcją w Wenezueli, tysiące turystów z całego świata chce zobaczyć w całej okazałości. Samo dotarcie do tego cudu natury jest bardzo trudne. Istnieją tylko dwa sposoby, umożliwiające dostęp do Salto del Angel. Pierwszym bardziej ryzykownym, jest dotarcie rzeką do maleńkiej osady Canaima, która mieści się w zakamarku dżungli a z niej dopłynięcie do podnóża wodospadu. Drugą, znacznie bezpieczniejszą opcją, jest lot samolotem, który pozwala obejrzeć wodospad Angel w całej okazałości.