Nalewka franciszkańska - skład i zastosowanie

Nalewka franciszkańska to naturalny i zdrowy preparat stosowany przy bólach mięśni i stawów, a także po wysiłku fizycznym.

Zakonnicy od wieków znani są z produkcji znakomitych nalewek zdrowotnych, które nie tylko są tanie, ale również bardzo skuteczne. Dla przeciętnego człowieka powinno być istotne zwłaszcza to, iż używają oni do produkcji tych nalewek jedynie naturalnych składników w postaci ziół i olejów roślinnych. Jednym z bardziej popularnych preparatów jest nalewka franciszkańska, którą określa się mianem „Franzbranntwein”. Na rynku pojawiają się co prawda produkty wzorowane na wyrobach zakonnych, ale nie zawsze mają one takie właściwości jak oryginalne preparaty. Dlatego warto się zaopatrzyć w nalewkę „Franzbranntwein”.

Skład nalewki franciszkańskiej
Nalewka franciszkańska składa się z kilku składników decydujących o jej unikalnym i niepowtarzalnym działaniu. Pierwszym z nich jest kamfora, mająca właściwości rozgrzewające. W preparacie zawartych jest 30 gramów tej substancji. Kolejnym składnikiem jest olej świerkowy, którego zawartość wynosi pół grama. Otrzymuje się go z igieł świerku europejskiego przez destylację w parze wodnej. Jest składnikiem bazowym nalewki franciszkańskiej, ponieważ ma działanie uspokajające, antyseptyczne, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, tonizujące oraz wykrztuśne. Następnie dodaje się etanol, czyli powszechnie dostępny alkohol etylowy – 96 procentowy, o objętości 57, 5 gramów. Ostatnim składnikiem nalewki jest woda, której dolewa się 39 gramów. Nalewka ma bardzo ładny, kojący, ziołowy zapach, niedrażniący nozdrzy i powodujący uspokojenie organizmu.

Zastosowanie nalewki franciszkańskiej
Najczęściej nalewka franciszkańska sprzedawana jest w buteleczkach o pojemności pięciuset mililitrów. Trudno ją kupić w Polsce, więc jest zazwyczaj sprowadzana z Niemiec, gdzie można ją dostać w niemalże każdej aptece. Preparat polecany jest zwłaszcza osobom mającym problemy ze stawami, bólem mięśni, słabym ukrwieniem skóry oraz problemami reumatycznymi, ponieważ rozgrzewa i koi ból. Poleca się ją również osobom silnie odczuwającym nagłe zmiany pogody i sportowcom, gdyż przyczynia się do dobrego samopoczucia podczas aktywności fizycznej, a dodatkowo relaksuje mięśnie po sportowych zajęciach. Preparat znacznie poprawia krążenie krwi i jest skuteczny w zapobieganiu i leczeniu grypy oraz przeziębień. Zastosowanie nalewki franciszkańskiej jest niezwykle proste. Obolałe miejsca należy masować i nacierać nalewką od jednego do trzech razy dziennie. Pamiętajmy jednak o tym, że nie wolno jej pić, stosować na otwarte rany i używać w obecności ognia.