Namakwa – widok dzikich kwiatów zapierający dech w piersiach!

Namakwa to nazwa regionu, znanego z parku narodowego, którego największą atrakcją jest rozciągający się na dziesiątki kilometrów, wielobarwny kwiatowy dywan.

Namakwa to dystrykt, w prowincji Northern Cape, w Republice Południowej Afryki, położony w północno-zachodniej części kraju, przy granicy z Namibią, nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego. Znajduje się w nim dwanaście parków i rezerwatów przyrody, wśród, których jest Park Narodowy Namakwa, chroniony ze względu na wielkie bogactwo flory. Co roku wraz z pierwszymi, wiosennymi deszczami w niebo wystrzeliwuje ogromny dywan milionów kwiatów, o wielkim bogactwie barw i gatunków, przyciągający owady, zwierzęta i turystów z całego świata, chcących podziwiać największe tego typu, kwiatowe zjawisko na świecie.

Kwiaty parku Namakwa

Powierzchnia parku Namakwa zajmuje ponad siedemset kilometrów kwadratowych, należących do przeszło pięćdziesięciu tysięcy kilometrów półpustynnych terenów Succulent Karoo, na których występuje największa na świecie koncentracja sukulentów. Park powstał w celu ochrony, znajdujących się w nim roślin spośród, których największą atrakcją jest kwiatowy dywan, pojawiający się raz rocznie wraz z deszczami nawiedzającymi ten teren, pomiędzy majem, a sierpniem. Okres od sierpnia do września to moment spektakularnego zakwitania kwiatów, na obszarze setek kilometrów kwadratowych. Wśród tych kwiatów najczęstsze to afrykańskie stokrotki pomiędzy, którymi znajdują się różne gatunki lilii, aloesu i wielu roślin wegetujących przez pozostałą część roku. Szacuje się, że w okresie tego masowego spektaklu kwitnie około czterech tysięcy gatunków kwiatów spośród, których tysiąc występuje tylko na tym obszarze. Kwitnące kwiaty są bardzo wrażliwe na światło, co całemu spektaklowi nadaje ramy czasowe, bowiem rośliny otwierają się około godziny dziesiątej rano, zamykając swoje kielichy około czwartej po południu. Przez cały dzień podążają za przemieszczającym się po niebie słońcem.

Flora, fauna i turystyka parku

Kwiatowy park Namakwa położony jest pięćset kilometrów od Kapsztadu i około dwudziestu kilometrów od miasta Kamieskroon, niedaleko znajduje się stolica regionu, miasto Springbok. Obok kwiatowego dywanu i największej różnorodności sukulentów, na obszarze parku rośnie wiele, innych gatunków roślin. Około czterdzieści procent rosnącej tam flory, to rośliny endemiczne spośród, których osiemnaście procent znajduje się pod ścisłą ochroną, będąc gatunkami zagrożonymi. Biom Namakwa to również miejsce życia wielu gatunków owadów, zapracowanych w okresie kwitnienia, gadów i różnych bezkręgowców. Żyje tutaj najmniejszy żółw na świecie, Speckled Padloper. Corocznie Namakwę odwiedza sto tysięcy turystów, wpływając na poprawę gospodarczą całego regionu. Park jest ekologiczną atrakcją, znajdują się w nim szlaki turystyczne dzięki, którym możliwe jest podziwianie wielkiej bioróżnorodności. Pod względem turystycznym nie jest jeszcze rozwinięty tak, jak parki w krajach bogatych, ale oferuje noclegi w pobliskich miastach, miejsca kempingowe, piknikowe i centrum informacji turystycznej, które pomaga w zorganizowaniu pobytu.