Naprawa pliku AVI krok po kroku

Konieczność naprawy pliku AVI wynika najczęściej z takich problemów, jak: uszkodzenie klatek filmowych, zniszczony indeks lub wadliwy nagłówek filmu.

Zepsuty klip zapisany w tym formacie danych jest częstym problemem wśród miłośników filmu. Czasem zdarza się, że znakomitą produkcję filmową trzeba wyrzucić, najczęściej jednak naprawa pliku AVI jest możliwa. Oto instrukcja, jak krok po kroku przywrócić niedziałającemu klipowi funkcję użyteczności.

Uszkodzone klatki filmowe
Problemy z odtworzeniem pliku najczęściej są spowodowane uszkodzeniem części filmu w wyniku zgrywania go na płytę/serwer, dzielenia na części (party) lub ściągania za pomocą torrentów czy aplikacji Emule. Za pomocą programu VirtualDub Freeze, można wyszukać uszkodzone klatki filmowe, co jest pierwszym krokiem w kierunku reperacji klipu. Aby to zrobić, należy uruchomić wyżej wymieniony program, następnie kliknąć File -> Open video file i otworzyć zepsuty plik. Później wystarczy wybrać opcję Video -> Check Video for Freezes i po prostu zaczekać, aż program skończy pracę. Raport po wykonanym zadaniu zapisany zostanie na dysku jako C:\badframes.log. Aplikacja ta jest niezbędna do dalszego etapu naprawy pliku AVI.

Zreperowanie uszkodzonych klatek filmowych
W tym celu otwieramy plik VirtualDub i znajdujemy części zawierające błędy, zapisując także numery jednej klatki przed tą zepsutą i dwóch klatek po niej. Kiedy wszystkie numery zostały już zanotowane, uszkodzony film należy otworzyć w programie AviDeFreezer. W oknie New File wpisujemy nową nazwę pliku, a następnie numery klatek poprzedzających te uszkodzone (po lewej stronie) i drugą z kolei klatkę po tej wadliwiej (po prawej stronie). Jeśli więc przykładowo według pliku badframes.log zepsute zostały klatki 105 - 110, to po lewej stronie wpisujemy numer 104, a po prawej 112. Po wykonaniu tej czynności klikamy Add Frames, poczym w ten sam sposób dodajemy kolejne klatki. Kiedy skończymy, naciskamy DeFreeze. W nowym pliku uszkodzone części zostaną skasowane i całość powinna działać bez zarzutu.

Inne problemy
Uszkodzone klatki filmowe nie są jedynym problemem, jaki występuje przy odtwarzaniu plików z rozszerzeniem AVI. W przypadku innych powikłań mogą się przydać następujące programy: Video Fixer Joiner 3.23 i DivFix++ naprawiają wiele typowych problemów związanych z odtwarzaniem. Pierwszy z nich zapisuje naprawiony plik AVI w nowej wersji, dzięki czemu pierwotny film pozostaje w nietkniętym stanie, drugi zaś świetnie nadaje się do reperacji indeksu (gdy występuje problem "missing index block"). AVIRepair to program pomocny w przypadku klipu bez nagłówka. Nagłówek pliku AVI jest dokumentem zawierającym szereg informacji kontrolnych, bardzo istotnych, aby prawidłowo odtworzyć materiał. Aplikacja kopiuje nagłówek ze wskazanego pliku do uszkodzonego, w ten sposób niwelując problem. Należy pamiętać, że po tym zabiegu film wymaga jeszcze przeindeksowania, czyli uporządkowania danych zawartych w pliku z parametrami filmu. Avi Divx Wmv Real Mp3 Media Fixer Pro – może okazać się zbawienny, kiedy inne sposoby zawiodły. Potrafi on przywrócić cały klip lub jego znaczącą część, a skuteczność tego procesu i naprawy pliku AVI, według producenta, wynosi aż ponad 97 procent.