Nasłynniejsze zabytki Gruzji

Trzy zabytki Gruzji znajdują się na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warto je poznać, podobnie jak piękna stolicę tego państwa -Tbilisi.

Gruzja leży na granicy Azji i Europy – zabytki Gruzji od lat podziwiane są przez turystów z całego świata. Stolicą kraju jest Tbilisi, jednak atrakcje turystyczne znajdują się także w innych regionach. Warto odwiedzić ten niezwykle gościnny kraj i poznać jego historię, podążając śladem cennych zabytków.

 

 

  • Śladem listy światowego dziedzictwa Unesco

Lista Unesco zawiera trzy zabytki Gruzji - pierwszym z nich jest Monastyr Gelati położony na zachodzie kraju, w okolicach Kutaisi. Powstał w dwunastym wieku, a jego fundatorem jest Dawid IV Budowniczy. To jeden z najważniejszych obiektów historycznych w tej części świata – w zamierzchłych czasach odwiedzali ją najsłynniejsi gruzińscy naukowcy czy filozofowie. Wewnątrz monastyru można podziwiać pochodzące z XII- XVII wieku zabytkowe freski i manuskrypty. Kolejnym przystankiem na trasie turystycznej jest położone we wschodniej Gruzji, przy ujściu rzeki Aragwa do Kury, miasto Mccheta. Jedno z najstarszych w tym państwie – uwagę turystów zwraca przede wszystkim jedenastowieczna katedra Sweti Cchoweli, oraz pochodzący z szóstego wieku zabytkowy Monastyr Dżwari. Atrakcje stanowią także ruiny starożytnych budowli między innymi twierdzy Armasciche, pałacu królów iberyjskich oraz klasztor Samtawro. Ostatnim z zabytków Gruzji na prestiżowej liście Unesco jest wysokogórski region tego kraju - Górna Swanetia. Warto zobaczyć tym miejscu między innymi średniowieczne baszty obronne, zabytkowe cerkwie czy Muzeum Swaneckie w mieście Mestia.

 

  • Najcenniejsze zabytki stolicy

Zabytki Gruzji można podziwiać także w stolicy. W Tbilisi znajduje się wiele ciekawych obiektów historycznych – między innymi pomnik symbolizujący Matkę Gruzję – monumentalny Kartlis Deda na szczycie grzbietu górskiego Sololaki. W jej dłoniach widoczny jest dzban z winem oraz miecz. Dzban oznacza gościnność, natomiast miecz waleczność Gruzinów. Inne zabytki Gruzji w tym mieście to ruiny twierdzy Narikala czy trzynastowieczna Świątynia Metechi położona nad stromym urwiskiem nad rzeką Mtkwari. Warto odwiedzić kościół Św. Mikołaja oraz zabytkową dzielnicę miasta – Abonatubani, gdzie atrakcją są słynne łaźnie. Jedne z najsłynniejszych świątyń w tym państwie to Katedra Sioni z krzyżem świętej Nino oraz bazylika Anczischati. W okolicach Tbilisi, na pograniczu gruzińsko-azerskim znajdują się liczne zabytkowe kościoły, klasztory, kapliczki, monastery czy skalne komnaty. Warto odwiedzić kompleks Dawit Gareczi, by poznać kolejne, niezwykle cenne zabytki Gruzji.