Natron i Magadi – najgorętsze jeziora sodowe

Jeziora Natron i Magadi to nie tylko najgorętsze jeziora sodowe, ale także miejsca, które swoim niesamowitym wyglądem co roku przyciągają rzesze turystów.

Afryka Wschodnia to jedno z największych skupisk jezior sodowych na świecie. Odpowiednie warunki środowiska powodują, że spływające do jezior gorące źródła dostarczają wypłukiwaną z gleby oraz z pobliskich wulkanów sodę. Natron i Magadi zasługują na szczególną uwagę, ponieważ są to najgorętsze, najgłębsze i zawierające największą ilość sody jeziora. Nartom położone jest w Tanzanii, zaś Magadi leży w Kenii.

Jeziora Natron i Magadi – największe skupiska flamingów na świecie

Temperatura pokładów sody w jeziorach Natron i Magadi może osiągnąć nawet 65 stopni Celsjusza, sama woda zaś nagrzewa się do temperatury gorącej kąpieli. Jak większość jezior afrykańskich te również są w przeważającej części suche. Takie warunki są bardzo korzystne dla flamingów małych. Jezioro Natron stało się ostoją aż dla 75 procent światowej populacji tego zagrożonego wyginięciem ptaka, który co roku swoim wyglądem przyciąga miliony turystów z całego globu. Niestety władze Tanzanii dążą do wybudowania ogromnego zakładu wydobywczego, z którego zanieczyszczenia okazałyby się śmiertelne dla ptaków. Stało się tak już nad jeziorem Magadi w Kenii, gdzie wydobycie sody amoniakalnej jest już prowadzone od 100 lat, a od 50 nie odnotowano żadnego lęgu tego rzadkiego rodzaju zwierzyny. Opór tanzańskich ekologów jest jednak na tyle silny, że być może przeciwdziała uprzemysłowieniu jeziora Natron i doprowadzi do uratowania 3 milionów zagrożonych wyginięciem flamingów małych.

Niecodzienny wygląd jezior Natron i Magadi

Jeziora Natron i Magadi charakteryzują się niesamowitą barwą, którą zawdzięczają wulkanicznemu podłożu. Tafla wody może mieć odcień kawy lub czerwonego wina. Dodatkowo skorupa na jeziorach odznacza się piękną mozaiką kolorów: czasem jest biała, innym razem różowa, a nierzadko także jasnozielona. Jeziora są otoczone cudownymi tanzańskimi i kenijskimi krajobrazami. Okolice jeziora Natron są pochodzenia wulkanicznego, otaczają je rzeźby skalne poprzecinane wyschniętymi korytami rzek. W pobliżu są położone wioski zamieszkane przez Masajów, których szczepy żyją jeszcze według zasad przyjętych przed wiekami. Tuż obok jeziora Natron występuje jedyny czynny wulkan karbonatytowy na ziemi - Ngorongoro czyli 'Ol DoinyoLe Ngai', z którego szczytu zobaczyć można Kilimandżaro oraz Meru. Tworzy on z jeziorem unikatowy krajobraz, niepowtarzalny w żadnym innym miejscu na świecie. Okolice kenijskiej części akwenu są bardziej zurbanizowane. Jest to skutek występującej na tych terenach ogromnej firmy zajmującej się wydobywaniem sody. Bezsprzecznie jednak oba jeziora, zarówno Natron, jak i Magadi, można uznać za cuda świata.