Nauka skoków narciarskich: co należy wiedzieć

Do rozpoczęcia nauki skoków narciarkich nie potrzeba specjalnego sprzętu ani specjalnej opieki, ale by naprawdę opanować ten sport należy zgłosić się do profesjonalistów.

Oglądając Puchary Świata w skokach narciarskich czy Zimowe Olimpiady wielu kibiców zastanawia się, co trzeba zrobić, żeby poszybować nad skocznią. To uczucie swobodnego lotu, nawet jeśli trwa tylko kilka sekund, jest w zasięgu każdego. Trzeba tylko poznać tajemnicę nauki skoków narciarskich, aby marzenia mogły się spełnić.

Początki nauki
Teoretyczna znajomość skoków narciarskich czy doskonałe przygotowanie kondycyjne nie wystarczą, by usiąść na belce rozbiegu i oddać skok. Aby zostać mistrzem naukę skoków narciarskich najlepiej zacząć jak najwcześniej – w wieku przedszkolnym – od nauki jazdy na nartach. Tak zrobił Adam Małysz. Jeśli skakanie na nartach ma być naszym hobby, naukę można rozpocząć w każdym wieku. Gdy zostanie już opanowana technika zjazdowa, można spróbować swoich sił na niewielkiej, własnoręcznie zbudowanej rampie. Na pierwszym etapie nauki nie trzeba specjalnego sprzętu, wystarczą zjazdówki, buty narciarskie, kombinezon i oczywiście kask. Nie należy zniechęcać się upadkami. Ta umiejętność jest przydatna, choćby ze względu na bezpieczeństwo. Oczywiście ten etap nauki to etap amatorski. Adepci zaczynają naukę skoków z małej rampy ale z biegiem czasu poziom zdobytych umiejętności pozwoli im na oddawanie dłuższych skoków. Aby kontynuować naukę skoków narciarskich warto zapisać się do szkółki lub klubu sportowego.

Treningi pod okiem profesjonalistów
Pamiętając, że skoki narciarskie to sport z rodzaju ekstremalnych, najlepiej uprawiać je pod okiem profesjonalistów. W Niemczech, Austrii czy Szwajcarii powstało już wiele szkółek, gdzie instruktorzy w sezonie narciarskim przygotowują amatorów do pierwszego skoku na nartach. Doświadczeni trenerzy prowadzą tam zajęcia dla początkujących na skoczniach K17, K23 a nawet K40. W Polsce jak na razie nie ma szerokiego wyboru; zapaleńcom pozostają kluby w Zakopanem, Szczyrku czy Wiśle. Aby skutecznie skakać na większych skoczniach, trzeba zainwestować w profesjonalny sprzęt. Klub sportowy pomoże dobrać odpowiedni sprzęt i pokieruje zdolnościami skoczka. Umożliwi także treningi w sezonie letnim (skoki na igelicie). Systematyczne treningi prowadzone przez szkoleniowców to początek drogi do sukcesu lub po prostu bezpieczne hobby. Oczywiście nie każdy musi zostać drugim Adamem Małyszem czy Georgiem Schlierenzauerem. Ale tylko nauka skoków narciarskich poprzez treningi może pomóc spełnieniu marzeń o szybowaniu na mamucich skoczniach.