Neapol - w sercu Kampanii

Neapol, położony u podnóża wulkanu Wezuwiusz, to główny ośrodek turystyczny, przemysłowy i kulturalny południowych Włoch.

Historia miasta związana jest z Grekami, którzy w VIII w. p. n. e. założyli nad Zatoką Neapolitańską osadę Nea-Polis . Dziś Neapol to jedno z największych włoskich miast - charakteryzuje je położenie u podnóży groźnego wulkanu, Wezuwiusza. To jedna z licznych atrakcji, obok pięknych kościołów, muzeów czy zamków. Neapol jest stolicą Kampanii.

 

 

  • Serce południa Włoch

Castel Nuovo to zamek wzniesiony przez Karola d’ Anjou. Uwagę zwracają piękne wieże oraz marmurowy łuk triumfalny znajdujący się pomiędzy nimi. Wewnątrz zamku znajduje się ogromna Sala dei Baroni oraz Cappella Palatina ze statuą Madonny. Koniecznie trzeba odwiedzić także zamek Castel dell’ Ovo, z którego można podziwiać port, miasto, wulkan czy pobliskie wyspy. W Museo Nazionale znajdują się bogate zbiory Ferdynada oraz znaleziska z Pompejów i Herkulanum. Malownicza dzielnica zwana Spaccanapoli jest jedną z wizytówek Neapolu – znajduje się tu słynny kościół San Domenico Maggiore. Dzielnica leży w zabytkowym centrum Neapolu, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto zobaczyć także gmach Teatro S. Carlo oraz wybrać się na Promenadę Caracciolo lub miejscowy stadion San Paolo. Tutejsi kibice uznawani są za jednych z najbardziej fanatycznych we Włoszech - na meczach Napoli SSC, w którym grał kiedyś sam Diego Maradona, potrafią stworzyć niezwykle gorącą i zapadającą w pamięć atmosferę. Zwłaszcza, kiedy przyjeżdżają odwieczni rywale z północy kraju i Rzymu.

 

  • Okolice Neapolu i park Capodimonte

Okolice Neapolu, podobnie jak miasto, zapewniają turystom wiele interesujących atrakcji. Jedną z największych – dosłownie i w przenośni, jest wulkan Wezuwiusz. Położony jest na wysokości 1277 m n. p. m. – ze szczytu można podziwach wspaniałe widoki, między innymi panoramę Kampanii. Wulkan jest nieaktywny, jednak wciąż obserwują go lokalni sejsmolodzy. W Pobliżu Neapolu leżą także historyczne Pompeje – miasto przed wiekami zostało zasypane popiołem z Wezuwiusza. Prowadzono tu wykopaliska, a dziś można podziwiać odlewy ukazujące mieszkańców w chwili śmierci. W parku Capodimonte znajduje się Palazzo Reale, w którym mieści się Museo e Galleria Nazionale di Capodimonte. Zgromadzono tu obrazy malarzy toskańskich, weneckich czy neapolitańskich. W okolicy parku znajduje się także kościół San Gennaro, gdzie można zejść do imponujących katakumb.