Nerwica serca - przyczyny i leczenie

Nerwica serca ma podłoże psychogenne, związane z codziennym stresem, zatem leczenie tego schorzenia oparte jest głównie na psychoterapii.

Nerwica serca, zwana też zespołem Da Costy, ściśle związana jest z zaburzeniami naszej psychiki. Może prowadzić do wahań ciśnienia tętniczego krwi oraz zaburzeń rytmu serca. Pojawiają się również duszności, zawroty głowy, ogólne osłabienie, niepokój, a nawet stany lękowe. Objawy te eliminowane są zazwyczaj po zażyciu leków wpływających na układ nerwowy.

Przyczyny nerwicy serca

Objawy chorobowe rozwijają się głównie na skutek niskiego poczucia własnej wartości, stresującego trybu życia, związanego z częstymi niepowodzeniami. Nerwicę mogą wywołać też nasze wewnętrzne ambicje, których nie możemy zrealizować oraz presja otoczenia. Gdy przez długi czas zmagamy się z przeciwnościami i nie znajdujemy sposobu na poprawę sytuacji, tolerancja na stres maleje. Nasz organizm coraz mocniej reaguje na wszelkie bodźce, połączone z narastaniem lęku. Poza czynnikami osobowościowymi, na przyczyny zaburzenia może wpływać również nasze wyposażenie genetyczne. Bóle związane z nerwicą mają często charakter kłujący, co jeszcze bardziej wzmaga napięcie nerwowe i potęguje niepokój. To wszystko prowadzi do obniżenia jakości naszego życia. Nierzadko też pojawiają się duszności, uczucie zatykania w gardle oraz trudności z wykonaniem odpowiednio głębokiego wdechu. Możemy też zauważyć nadmierne pocenie się, dreszcze oraz nagłe przypływy gorąca. Objawy nerwicy mięśnia sercowego mogą ustępować na jakiś czas, po czym nagle wracają. Często kojarzone są z zawałem serca. Niezbędne są zatem odpowiednie badania, pozwalające określić z czym tak naprawdę się zmagamy.

 

Leczenie nerwicę mięśnia sercowego

Leczenie nerwicy serca wiąże się głównie z podjęciem psychoterapii lub przyjmowaniem leków uspokajających i przeciwlękowych. Najważniejsze jest określenie szkodliwych wpływów środowiska zewnętrznego na zdrowie człowieka i wyeliminowanie ich. Konieczne jest wówczas uregulowanie trybu życia, powiązane z aktywnością fizyczną oraz odpowiednim wypoczynkiem. Nierzadko dużą rolę odgrywa odsunięcie wszelkich używek, takich jak alkohol, kawa, napoje energetyczne czy papierosy. Często ustabilizowanie codziennego życia przynosi pozytywne zmiany. Czasem jednak niezbędne jest też zastosowanie środków farmakologicznych, również uspokajających, takich jak brom czy pochodne kwasu barbiturowego, oraz wpływających na działanie układu nerwowego. W skrajnych przypadkach konieczna jest konsultacja psychiatryczna i opieka pod okiem specjalistów od leczenia nerwic. Zdarza się również, że dolegliwości ustępują samoistnie. Odpowiednie leczenie jest niezwykle skuteczne i może całkowicie wyeliminować wszystkie dolegliwości. Nieleczone objawy natomiast mogą doprowadzić do problemów ze snem, pogłębienia stanów lękowych, a nawet do myśli samobójczych.