Niemieckie programy stypendialne

Każda osoba władająca przynajmniej w stopniu komunikatywnym językiem Goethego może skorzystać z bogatej oferty niemieckich programów stypendialnych.

Jeśli jesteś studentem, doktorantem, absolwentem lub pracownikiem naukowym wyższej uczelni albo po prostu mówisz po niemiecku i chcesz wziąć udział w projekcie finansowanym przez naszych zachodnich sąsiadów, zapoznaj się z zaprezentowaną poniżej propozycją kilku najciekawszych niemieckich programów stypendialnych.

 

 

  • Stypendia naukowe
    Niemieckie programy stypendialne to przede wszystkim oferty wyjazdów naukowych, w ramach których beneficjenci mogą podjąć studia na uczelni zagranicznej lub prowadzić własne badania. Do najpopularniejszych organizatorów tego typu przedsięwzięć należy zaliczyć Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD), która posiada w swojej ofercie ponad dziesięć różnych programów stypendialnych oraz Katolicką Akademicką Służbę Wymiany (KAAD) proponującą studentom i pracownikom wyższych uczelni pobyty naukowe w prestiżowych niemieckich ośrodkach badawczych, archiwach, klinikach oraz uniwersytetach. Najlepsi studenci ostatnich lat, asystenci i doktoranci wszystkich kierunków, którzy mają ciekawy pomysł na projekt badawczy, dwa razy w roku mogą starać się również o jego dofinansowanie w ramach Stypendium Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (GFPS). Specjalna oferta przygotowana została natomiast dla studentów kierunków ekonomicznych i technicznych, którzy dzięki stypendiom Fundacji imienia Rochusa i Beatrice Mummerta mają szansę podjąć kilkuletnie studia na Uniwersytecie w Kolonii lub na Politechnice Akwizgrańskiej.

 

  • Stypendia artystyczne
    W ofercie niemieckich programów stypendialnych znajdują się również propozycje przygotowane specjalnie z myślą o młodych artystach. Fundacja Genshagen jest współorganizatorem programu „George Sand – Fryderyk Chopin”, w którym udział mogą wziąć reprezentanci trzech państw: Polski, Niemiec i Francji, po jednym z każdego kraju. Adepci literatury, muzyki, teatru, sztuk plastycznych oraz medialnych mogą ubiegać się o dziesięciotygodniowy pobyt w Pałacu Genshagen pod Berlinem, w trakcie którego mogą wziąć udział w warsztatach artystycznych. Specjalną propozycję dla muzyków przygotowała również Fundacja Hans i Eugenia Jütting, która ufundowała studentom kierunków muzycznych nagrody o łącznej wartości 8000 euro.

 

  • Kursy językowe
    Dużą popularnością wśród studentów cieszą się także liczne propozycje kursów językowych organizowanych w ramach niemieckich programów stypendialnych. Obok wspomnianej już fundacji DAAD, promocją tego typu projektów zajmuje się również Federalne Ministerstwo Spraw Zewnętrznych w porozumieniu z Goethe-Institut. Prowadzone w ramach programu „Europanetzwerk Deutsch” kursy języka niemieckiego obejmują zarówno naukę języka ogólnego, jak i specjalistycznego w zakresie tematyki politycznej lub ekonomicznej.