Nieprzyjemny zapach stóp - domowe sposoby

Nieprzyjemny zapach stóp bywa bardzo kłopotliwy, jednak zwalczanie go jest prostsze, niż by się mogło wydawać.

Nadmierna potliwość stóp może być skutkiem wewnętrznych zaburzeń organizmu, stanów chorobowych, ale często też pojawia się w okresie dojrzewania i przekwitania. Również osoby będące w ciągłym napięciu nerwowym narażone są na nieprzyjemny zapach stóp. Podobnie nieodpowiednia dieta, warunki klimatyczne oraz wysiłek powodują nadmierne pocenie. Często przyczyną potliwości stóp jest po prostu noszenie nieodpowiedniego obuwia i skarpet z tworzyw sztucznych.

 

Zapobieganie nadmiernej potliwości stóp

  • Podstawową sprawą w walce z nadmierną potliwością jest higiena, ponieważ w przypadku potliwości łatwo o zakażenia grzybicze i bakteryjne. To właśnie one są powodem nieprzyjemnego zapachu stóp. Wówczas należy utrzymywać stopy w czystości, dokładnie je myć, lub płukać zimną wodą, często zmieniać skarpetki i wietrzyć obuwie. Stopy, przed założeniem butów, muszą być całkowicie osuszone, szczególnie między palcami. Skarpetki i buty również powinny być suche. Ważne jest również, by unikać chodzenia boso w miejscach publicznych, czy używać lub przymierzać cudze obuwie.
  • Na rynku kosmetycznym jest mnóstwo różnych środków, które pomagają w walce z nieprzyjemnym zapachem stóp. Są to preparaty w postaci kremów z mentolem, olejkiem z drzewa herbacianego, zieloną herbatą oraz antyperspiranty. Można także stosować zasypki i talk. Należy pamiętać, by te preparaty nakładać na umyte, czyste i suche stopy. Warto też kupić wkładki do butów zmniejszające potliwość oraz dezodoranty do obuwia, które neutralizują przykry zapach.

Domowe sposoby na radzenie sobie z nieprzyjemnym zapachem stóp

  • Nieprzyjemny zapach stóp niwelują kąpiele w naparze z szałwii, pokrzywy, kory dębu, orzecha włoskiego i liści lawendy. Stopy można również kąpać w rozworze kwasu borowego lub w roztworze z czarnej herbaty. Kwas borowy można tez wsypać do skarpetek lub butów, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnego zapachu.
  • W potliwości stóp dobrym pomysłem jest masaż aromaterapeutyczny olejkiem z drzewa herbacianego, który usprawni krążenie stóp. Działanie ściągające oraz usuwające bakterie ma płukanka z gorzkiej soli. Inny sposób to wcieranie w stopy olejku lawendowego.
  • Aby pozbyć się nieprzyjemnej woni z butów można zastosować żwirek dla kotów, który wsypujemy do skarpety i wkładamy do butów. Innym sposobem jest włożenie do nich plasterków cytryny. Jeśli jednak metody te nie przynoszą efektów, wskazana jest wizyta u dermatologa, który być może zaleci jakieś doustne środki, regulujące gospodarkę hormonalną, co pomoże również zwalczyć nieprzyjemny zapach stóp.