Nieudana rejestracja karty sim – co robić?

Problem z nieudaną rejestracją karty sim w sieci komórkowej może mieć kilka przyczyn. Aby go szybko rozwiązać, ważne jest ustalenie tej właściwej.

Gdy na wyświetlaczu telefonu wyświetla się komunikat o treści "nieudana rejestracja karty sim" (w zależności od posiadanego modelu telefonu treść komunikatu może być nieco inna), oznacza to, że nasz telefon nie może poprawnie połączyć się z nadajnikami komórkowymi. W takiej sytuacji nie możemy dzwonić ani wysyłać smsów czy mmsów z naszego numeru, a jedynie połączyć się z numerami alarmowymi takimi jak na przykład 112. Oznacza to również, że i do nas nie dodzwoni się żadna osoba oraz, że nie odbierzemy żadnej wiadomości. Powodów takiego problemu może być kilka, ale może się okazać, jego usunięcie zajmie nam jedną krótką chwilę.

Zawieszenie się karty sim
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to wyłączenie telefonu, wyciągnięcie baterii, włożenie jej z powrotem i ponowne uruchomienie telefonu. Nieudana rejestracja karty sim do sieci komórkowej może wynikać z jej "zawieszenia się" i w takim przypadku problem ustępuje po zresetowaniu telefonu. Przed wykonaniem tej czynności, warto przypomnieć sobie kod PIN do karty w razie gdyby telefon po włączeniu prosił o niego.

Awaria telefonu
Jeśli po ponownym włączeniu telefonu karta wciąż nie może się zarejestrować do sieci, trzeba sprawdzić czy nasz telefon działa prawidłowo. O ile mamy pod ręką inny telefon lub możemy go pożyczyć od kogoś znajomego, spróbujmy przełożyć do niego naszą kartę. Jeśli inny telefon znajdzie zasięg i będziemy mogli zadzwonić, możemy się domyślać, że nasz telefon doznał usterki i trzeba go oddać do naprawy w serwisie telefonów. W sytuacji gdy telefon znajduje się w okresie gwarancji, pamiętajmy o zabraniu ze sobą karty gwarancyjnej i oddaniu jej razem z telefonem punkcie, w którym go zakupiliśmy.

Niezapłacone rachunki
Kolejnym powodem nieudanej rejestracji karty sim może być odłączenie jej od sieci przez naszego operatora. Gdy na numer telefonu podpisaliśmy umowę abonamentową nieuregulowanie w terminie płatności może skutkować czasowym lub trwałym odłączeniem numeru od sieci komórkowej. Natomiast jeżeli numer mamy w ofercie na kartę i nie doładowywaliśmy konta od dłuższego czasu, mógł się nam skończyć termin ważności numeru na połączenia przychodzące, co również prowadzi do odłączenia naszego numeru. Wtedy niezbędnym wydaje się wizyta w salonie sprzedaży naszego operatora, ustalenie liczby niezapłaconych rachunków i uregulowanie wszystkich zaległości finansowych związanych z abonamentem telefonicznym. Jeśli jednak był to numer na kartę to przywrócenie do życia naszego numeru może niestety okazać się niemożliwe.

Awaria karty sim
Inną przyczyną nieudanej rejestracji karty sim jest samoistne uszkodzenie znajdującego się na niej chipu. W tej sytuacji również nie pozostaje nam nic innego jak wizyta w salonie i wymiana karty sim na nową. Żeby nie stracić listy kontaktów, warto wtedy pamiętać, aby skopiować je do pamięci telefonu jeśli wcześniej mieliśmy je zapisane w pamięci karty.