Niezapomniany weekend w Lubece

Spędzając weekend w Lubece warto zwiedzić zabytkowe budowle, odwiedzić Marcepanowy Salon oraz wybrać się na spacer brzegiem rzeki.

Lubeka to jedno z niemieckich miast portowych, które położone jest przy ujściu rzeki Trave. Miasto zostało założone w XII wieku i przez wiele lat było stolicą związku kupieckiego – Hanzy. Z okresu świetności i dobrobytu w mieście pozostało wiele wspaniałych zabytków, które sprawiają, że weekend w Lubece jest niesamowitym przeżyciem. Zwiedzanie miasta pełnego gotyckich budynków dostarcza turystom wrażeń estetycznych, zaś odwiedzenie którejś z restauracji zapewnia niezapomniane doznania smakowe.

 

 

  • Symbole kupieckiego miasta

Spędzając weekend w dawnej stolicy Hanzy przede wszystkim warto obejrzeć najsłynniejsze i najważniejsze w tym mieście zabytki. Jednym z nich jest Brama Holsztyńska, która w okresie rozwoju Hanzy zapewniała Lubece bezpieczeństwo. Warto zobaczyć znajdujące się w niej muzeum, w którym znajdują się przedmioty dokumentujące historię miasta – modele statków, makiety budynków i narzędzia tortur. Innym zabytkiem, który koniecznie trzeba obejrzeć przebywając w Lubece jest Kościół Mariacki. Jest to najwyższa budowla w mieście, symbolizująca jego dawną potęgę. Warto zobaczyć między innymi imponującą wieżę kościelną, która ma wysokość 125 metrów, wyprodukowaną z brązu chrzcielnicę z XIV wieku oraz płyty nagrobne ważnych osobistości, żyjących niegdyś w mieście. Kolejnym zabytkiem, który trzeba zobaczyć w dawnej stolicy Hanzy, jest wybudowany w XV wieku ratusz. Podziwiać można niezwykłą barwę cegieł, z których jest zbudowany, a która uzyskana została przez stosowanie w trakcie budowy wołowej krwi.

 

  • Lubeka – ojczyzna marcepanu i dobrego jedzenia

Spędzając weekend w Lubece koniecznie trzeba także odwiedzić jedną z kawiarni, w której serwowane są marcepanowe przysmaki. Warto odwiedzić przede wszystkim położoną naprzeciwko ratusza Cafe Niederegger, która jest własnością potomków założyciela pierwszej produkującej marcepan manufaktury w mieście. W kawiarni tej warto obejrzeć przede wszystkim Marcepanowy Salon, w którym znajduje się 12 naturalnej wielkości figur ludzkich, wykonanych właśnie z tego słodkiego przysmaku. W kawiarni można także zakupić wykonane z marcepanu pamiątki, na przykład miniaturową Bramę Holsztyńską czy Kościół Mariacki. Wielbiciele ostrzejszych smaków mogą zaś odwiedzić jedną z licznych restauracji, serwujących lokalne potrawy, głównie zaś tradycyjną niemiecką kiełbasę.

 

  • Spacer brzegiem rzeki 

Podczas weekendu w Lubece warto także wybrać się na spacer brzegiem rzeki Trave. Najpiękniejsze widoki można zobaczyć spacerując wieczorem wzdłuż wschodniego wybrzeża, między dwoma końcami starego miasta. Podziwiać można wówczas zachód słońca, a na jego tle piękne, budowane na przestrzeni wieków kamieniczki, wznoszące się w niebo wieże kościołów oraz cumujące w porcie żaglowce. Będąc w Lubece warto wybrać się także na morskie wybrzeże, gdzie można podziwiać wciąż wspaniały port, przez który corocznie przepływa tysiące statków.