Niezbędne badania podczas ciąży

Badania podczas ciąży mają na celu sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia matki oraz wykrycie infekcji i chorób, które mogłby wpłynąć na dziecko.

Każda kobieta będąca w ciąży powinna zwrócić szczególną uwagę na swój stan zdrowia, ponieważ utrzymanie go w odpowiedniej formie zwiększa szanse na narodziny zdrowego potomstwa. Warto pamiętać o wykonaniu podstawowych badań podczas ciąży, w szczególności badań krwi i moczu.

Badania na początku ciąży

Już od momentu podejrzenia zajścia w ciążę, należy udać się na wizytę do lekarza ginekologa, który przeprowadzi wywiad położniczy, zbada stan narządów rodnych i piersi, a także wykona wymaz szyjki macicy. Wykluczy on obecność komórek nowotworowych bądź też zmian mogących przerodzić się w przyszłości w nowotwór. Ponadto ginekolog zmierzy ciśnienie, a także zleci wykonanie laboratoryjnego badania krwi i moczu. Warto zwrócić uwagę na to, że badanie krwi umożliwia określenie grupy, a także jej składu pod względem liczby krwinek białych, krwinek czerwonych, wartości demokratycznej – wskaźnika gęstości krwi, stężenie hemoglobiny oraz wskaźników czerwonokrwinkowych. Morfologia krwi umożliwia wykrycie niedokrwistości, a także infekcji i chorób nowotworowych. Należy pamiętać o przeprowadzeniu badania moczu, które zobrazuje stan organizmu oraz jego funkcjonowanie. Do jego wykonania jest potrzebny poranny mocz. Pierwsze badania podczas ciąży powinny zostać wykonane do dziesiątego tygodnia.

Badania w trakcie ciąży

Warto pamiętać regularnych wizytach u lekarza ginekologa, w odstępach co najmniej czterotygodniowych dlatego, że umożliwią one skontrolowanie kobiety oraz jej samopoczucia. Do pozostałych badań podczas ciąży, należy zaliczyć badanie na przeciwciała anty-D, które jest wykonywane pod kątem niezgodności serologicznej, poziomu glukozy w surowicy krwi umożliwiającego wykrycie cukrzycy u kobiety ciężarnej, w przypadku nie występowania choroby w rodzinie badanie jest przeprowadzane dwukrotnie w czasie trwania ciąży. Kolejnym badaniem jest odczyn Wassermanna, który służy do wykluczenia choroby zakaźnej przenoszonej drogą płciową – kiły, jest ono wykonywane dwukrotnie na początku i na końcu ciąży. W przypadku zachorowania możliwe jest zapobiegnięcie zarażenia płodu. W ostatnich tygodniach trzeciego trymestru przeprowadzane jest badanie pod kątem żółtaczki zakaźnej typu B – Antygenu HBs. Kiedy okaże się, że matka jest nosicielem, dziecko zaraz po porodzie musi otrzymać immunoglobulinę po to, aby nie doszło do uszkodzenia wątroby. Dodatkowo, należy wykonać badanie bakteriologiczne - posiew z dróg rodnych pod kątem bakterii.