Niezwykła Katedra w Brasílii

Nietypowy kształt Katedry w Brasílii wzbudza zachwyt i ciekawość, a jej ogromne wnętrze napełnione jest nastrojem nie z tego świata.

Stolica Brazylii powstała na skutek politycznej decyzji. Pewnego dnia ogłoszono konkurs na miasto idealne i projektanci z zapałem schwycili ołówki kreślarskie. Jednym z nich był Oscar Niemeyer. To według jego projektów zbudowano budynki nowej stolicy, między innymi niezwykłą Katedrę w Brasílii.

Nieokreślony kształt katedry z stolicy Brazylii

Budowlę ukończono w 1970 roku. Niewątpliwie jest ona arcydziełem nowoczesnej sztuki sakralnej. Architekt pragnął, by zachwycała oglądających ją ludzi, a także, będąc kościołem rzymskokatolickim, odzwierciedlała wielkość i potęgę Boga. Rzeczywiście Niemeyerowi i budowniczym udało się osiągnąć niezwykły efekt. Szesnaście betonowych słupów skierowanych ku górze łączy się ze sobą, a następnie wygina ku niebu. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest witrażami o niebieskich i białych barwach. Na szczycie znajduje się wielki krzyż. Jak na sztukę nowoczesną przystało, kształt budowli nie jest do końca określony. Ostatecznej interpretacji dokonuje każdy sam. Jedni twierdzą, że świątynia przypomina ręce wzniesione do góry, drudzy, że koronę cierniową Chrystusa, a jeszcze inni, że kwiat lub indiański szałas. Wszystkie te skojarzenia wskazują na to, że architektowi udało się osiągnąć ciekawą rzecz: połączenie etnicznej kultury Brazylii z kulturą chrześcijańską za pomocą nowoczesnej architektury.

We wnętrzu katedry brazylijskiej jak w niebie

Niech celem turysty zwiedzającego najmłodszą stolicę świata - stolicę Brazylii będzie nie tylko zobaczenie efektownego kształtu katedry, lecz także wkroczenie do jej niesamowitego, mistycznego wnętrza. Osoby przyzwyczajone do barokowego przepychu - do złoceń i malowideł ściennych - zaskoczyć może prostota. Wnętrze budowli nie tłamsi i nie przytłacza, bo wypełnione jest tylko powietrzem i światłem. Ogromna przestrzeń kościoła pozwala odczuć wolność i swobodę wewnętrzną. Wspaniała gra promieni słonecznych, załamujących się na szkłach witrażowych, tworzy tajemniczy, podniosły nastrój. Witraże są białe tak jak betonowe elementy. Biel złamana jest niebieskimi plamami, przypominającymi obłoki. Błękit witraży nawiązuje do koloru nieba, a więc do biblijnego Królestwa Niebieskiego. Białe, betonowe elementy pną się ku górze, gdzie przyciągają wzrok. Wysoko, pod sufitem świątyni umieszczone zostały figury aniołów wyglądające bardzo realistycznie, jakby rzeczywiście unosiły się na skrzydłach. Katedra, choć jest kolosem, dzięki swojej strukturze i odpowiednim barwom wydaje się lekka i delikatna. Odwiedzający ją, znajdą w jej wnętrzu kojący spokój. Można obejrzeć wiele zdjęć i pocztówek ukazujących Katedrę w Brasílii, nigdy nie zastąpią one jednak przekroczenia jej progów i wejścia w inną rzeczywistość - w przestrzeń sacrum.