Nostalgia w pokoju dziecięcym: staromodne zabawki

Rodzice mają duży wpływ na swoje dzieci - odpowiadają także za ich edukację estetyczną. Drewniana kolejka, piękne lalki prowadzą do utworzenia nostalgii w pokoju dziecięcym.

Rynek zalany jest artykułami dziecięcymi z pogranicza grozy i kiczu - plastikowe różowości, chińskie figurki w kolorach, od których bolą oczy... Rodzice odpowiedzialni są za wszystkie aspekty rozwoju swojego dziecka - także za wrażliwość na piękno, umiejętność odróżniania rzeczy bezwartościowych od bezcennych. Nostalgia w pokoju dziecięcym - odrestaurowanie starych zabawek i poszukiwanie nowych, ale wytwarzanych ręcznie przez artystów - może pomóc zadbać od najmłodszych lat o edukację estetyczną naszego dziecka.  

Stare zabawki na nowo - prawdziwa nostalgia w pokoju dziecięcym
Zabawki, które pamiętamy z czasów naszej (bardzo wczesnej) młodości, wciąż można spotkać na targach staroci i na portalach aukcyjnych. Począwszy od elementów wystroju dziecięcego pokoju (lampki w kształcie misiów), poprzez bajki i rzutnik "Ania", aż po figurki bohaterów radzieckich kreskówek - z takimi skarbami można spotkać się do dziś. Jednak zakup takich gadżetów zaspokoi raczej pragnienia rodziców a nie ich dzieci. To, co cieszy mamę czy tatę, niekoniecznie musi cieszyć także dziecko. W wypadku większości pamiątek PRL trudno także mówić o wysokim poziomie estetycznym. Jeśli jednak kupujemy takie stare zabawki, należy bezwzględnie pamiętać o bardzo dokładnym ich umyciu/upraniu przed daniem dziecku do zabawy! Najlepiej wręcz wyparzyć czy wygotować takie sprzęty, o ile nie spowoduje to ich zniszczenia - nie wiadomo bowiem, co działo się z nimi wcześniej.

Drewno, porcelana i gałganki wracają do łask
Wbrew pozorom dzieci potrafią docenić nie tylko Barbie i Matchbox - warto jednak od najwcześniejszych lat przyzwyczajać dzieci do innych zabawek niż te z chińskiego plastiku. Dla najmłodszych największą frajdą będą klocki - dlatego warto poszukać innych rozwiązań, niż kolorowe DUPLO. Na rynku dostępne są ekologiczne klocki drewniane - zarówno zwykłe, sześcienne, jak i te o różnorodnych kształtach, z których ułożyć można konkretne zabawki – samochody czy samoloty. Także ulubione zabawki dziewczynek, służące do zabawy w dom - zarówno te w skali 1:2, jak i 1:20 - wykonywane są z drewna. Skoro domek dla lalek z drewna, to może lalkę z porcelany? Należy jednak koniecznie poszukać lalki nadającej się do zabawy - lalki kolekcjonerskie mogą okazać się zbyt kruche dla małych, niszczycielskich rączek. Dla młodszych dziewczynek właściwsze będą lalki z miękkich materiałów. Choć wydawać się mogą one przeżytkiem w dobie lal mówiących i jedzących "prawdziwe" jedzenie, im prostsza zabawka - tym bardziej dziecko musi uruchomić wyobraźnię, a zatem - szybciej się rozwija. Nostalgia w pokoju dziecięcym może zatem wpłynąć pozytywnie nie tylko na samopoczucie rodziców, ale także na rozwój dziecka. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając następną zabawkę dla naszego dziecka.