Noszenie szelek - modne sposoby dla mężczyzn

Chociaż szelki zostały już niemal całkiem wyparte przez paski, wciąż mają swoich gorących zwolenników. Warto więc poznać kilka modnych sposobów noszenia szelek.

Mimo, że różne metody podtrzymywania spodni znane są ludzkości od zarania dziejów, noszenie szelek stało się najbardziej popularne od roku 1822. Wtedy to Albert Thurston sprawił, że szelki na dobre zadomowiły się w modzie męskiej. Do dziś zresztą ta brytyjska firma produkuje klasyczne szelki najlepszej jakości. Klasyczne, czyli te, które w odróżnieniu od współczesnych, mocowanych do spodni dzięki metalowym lub plastikowym żabkom, zapinane są na guziki, sprzedawane w zestawie. Panowie posiadający spodnie bez wszytych guzików mogą dzięki temu przymocować je na własną rękę, bez konieczności robienia dodatkowych zakupów.

Etykieta, czyli szelki do garnituru

Szelki noszone do garnituru powinny być szelkami klasycznymi, zapinanymi na guziki. Należy przy tym pamiętać, aby zakupić spodnie bez szlufek lub je odpruć. Szelki powinny być także wykonane nie z gumy, lecz z nierozciągliwej wełny, bądź też rozciągliwego żakardu lub bawełny, ze skórzanymi wykończeniami. Obowiązkowo w kolorze koszuli! Dodatkowo, należy zwrócić uwagę, czy szelki nie odcinają się pod garniturem. Jeśli tak – dobrze założyć na koszulę sweter, a jeśli pogoda na to nie pozwala, lepiej zrezygnować z szelek na rzecz paska. Oczywiście istnieją również stroje, które bezwzględnie wymagają założenia szelek. Należy do nich kamizelka, gdyż pasek noszony do kamizelki psuje linię stroju, a także smoking oraz frak, bowiem szelki stanowią integralną część tych formalnych strojów.

Noszenie szelek na co dzień

Kilka lat temu szelki wróciły do łask, już nie jako uzupełnienie eleganckiego stroju, lecz dodatek noszony na co dzień. Moda uliczna zezwala na noszenie nie tylko klasycznych szelek, ale też różnokolorowych, z wzorkami, z ozdobnymi żabkami. Istnieje wiele sposobów noszenia szelek. Pierwszy z nich to z pewnością stylizacja na okres dwudziestolecia międzywojennego, czyli szelki zestawione ze spodniami od garnituru, niedbale schowaną do nich koszulą oraz kaszkietem lub kapeluszem. Panowie preferujący punkowy styl z pewnością chętnie założą szelki do jeansów z podwiniętymi nogawkami oraz koszuli z krótkim, również podwiniętym rękawem oraz masywnych butów. Takie szelki można nosić zwyczajnie lub swobodnie opuszczone poniżej bioder. Szelki pasują także do zwykłych jeansów i T-shirtów; warto wtedy założyć szelki o ciekawej formie, na przykład imitujące klapy marynarki.