Nożyce do żywopłotu: elektryczne, spalinowe czy ręczne?

Rodzaj potrzebnych nam nożyc do żywopłotu zależy od jego wielkości, typu roślin i kształtu, jaki chcielibyśmy mu nadać.

Żywopłot pełni funkcję dekoracyjną, sprawdza się także jako płot odgradzający nas od ruchliwej drogi czy wścibskich sąsiadów. By odpowiednio o niego dbać, należy zaopatrzyć się w specjalne nożyce do żywopłotu. Wyróżniamy kilka rodzajów tych narzędzi, a każde z nich pomogą nadać krzakom określony kształt, wielkość i gęstość roślin. Rynek oferuje szeroki wybór nożyc do żywopłotu, trzeba więc wiedzieć, które z nich najlepiej spełnią swoją funkcję w naszym ogrodzie. Należy przy tym zwrócić uwagę na wysokość i wielkość roślin, grubość i twardość ich gałęzi, oraz miejsce w którym zostały one zasadzone. Trzeba także pamiętać o tym, iż żywopłot dzielimy na formowalny i nieformowalny. Temu pierwszemu nadaje się określony kształt, wymaga on więc nożyc charakteryzujących się większą precyzją. Nieformowalny z kolei nie wymaga tak częstej pielęgnacji. Nie trzeba więc do jego przycinania nożyc z najwyższej półki.

Cięcie ręczne
Nożyce mechaniczne do cięcia ręcznego roślin bardzo dobrze sprawdzają się podczas pielęgnacji nowo zasadzonych i niewielkich krzaków. Takie nożyce do żywopłotu wymagają użycia siły własnych rąk. Z tego powodu powinniśmy dobrze się zastanowić nad kupnem właściwego narzędzia. Te najlepsze posiadają przełożenie, które umożliwia cięcie grubszych gałęzi, przy stosunkowo niewielkiej sile nacisku. Kolejnym plusem profesjonalnych sekatorów ręcznych są specjalne odboje, zapobiegające urazom dłoni i kontuzjom stawów podczas cięcia. Przy wysokich żywopłotach sprawdzą się nożyce z wysuwanymi teleskopowo rączkami. Podczas zakupu ręcznych sekatorów należy zwrócić także uwagę na ich ciężar. Musimy pamiętać, że część pracy wykonują nasze mięśnie, więc waga narzędzia ma tutaj duże znaczenie. Jeżeli posiadamy imponująco duży żywopłot, praca takimi nożycami będzie długotrwała i męcząca. Ciężko będzie także przycinać nimi żywopłot o bardzo grubych i twardych gałęziach.

Cięcie elektryczne lub spalinowe
Z całą pewnością dla osób ceniących sobie czas i wygodę znakomitym rozwiązaniem będą elektryczne lub spalinowe nożyce do żywopłotu. Sprawdzają się one doskonale przy większej powierzchni krzaków. Możemy przy ich użyciu osiągnąć praktycznie idealnie równą powierzchnię cięcia. Podczas kupna nożyc elektrycznych należy pamiętać, że wymagają one dostępu do prądu. Położenie roślin w ogrodzie ma tutaj więc duże znaczenie. Podczas pracy trzeba także uważać na kabel, by przypadkowo nie przeciąć go. Wybierając narzędzie elektryczne trzeba zwrócić uwagę na jego wagę oraz na obecność specjalnego uchwytu, zapobiegającego wysunięciu się wtyczki z gniazda podczas pracy. Niektóre modele posiadają również podwójny włącznik, wykluczający przypadkowe uruchomienie nożyc. Narzędzie spalinowe nie wymaga podłączenia do prądu, nie ogranicza go więc długość kabla. Jest idealne do grubych i twardych gałęzi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to sprzęt hałaśliwy i dużo cięższy od elektrycznego.