Numizmatyka i aukcje monet - poradnik kolekcjonera

Zbieranie monet może przynieść kolekcjonerowi wiele satysfakcji. Istotnym aspektem tego hobby jest zakup okazów na aukcjach monet.

Współcześnie w wielu kręgach społecznych dobrze jest mieć niecodzienne hobby, czy być osobą zajmującą się kolekcjonowaniem jakiś przedmiotów. Zbieranie pocztówek czy znaczków powoli staje się passe, zatem może monety. Choć jest hobby dość niszowe, z czasem zyskuje na popularności. Metalowe, srebrne czy złote monety z limitowanych serii emisyjnych są nie tylko uciechą dla oka, ale również idealną lokatą pieniędzy. Dla wielu osób monety kojarzą się z zardzewiałymi blaszakami, jednakże przy bliższym poznaniu tematu możemy zorientować się, iż wiele z nich to miniaturowe dzieła sztuki. Swoje zbiory kolekcjonerzy wzbogacają na aukcjach monet i w wirtualnych sklepach.

 

 

  • Obszary zainteresowań numizmatyki
    Słysząc, być może dla wielu osób, tajemniczo brzmiący termin: numizmatyka nasuwa się skojarzenie z monetami, jednakże pojęcie to jest znacznie szersze. Warto doprecyzować ten termin, aby lepiej poznać obszary wchodzące w skład tej nauki. Zadaniami numizmatyka jest przede wszystkim kolekcjonowanie i klasyfikowanie monet, układanie ich w pewnym porządku. Każdy numizmatyk jest dobrze zorientowany w obecnie wydawanych przez NBP monetach, stara się śledzić plan emisyjny i na bieżąco brać udział w aukcjach monet. Numizmatyka to również badanie kręgu występowania dawnych monet, obserwacja drogi krążenia tego środka płatniczego w dawnych czasach, gdyż takie obserwacje pomagają w analizowaniu faktów dziejowych, sytuacji społecznej i gospodarczej. 
  • Pierwsze kroki numizmatyka
    Kolekcjonowanie monet warto rozpocząć od zakupu odpowiedniego opakowania na nasze zbiory. Serwisy internetowe poświęcone monetom oferują różnego typu kasety wyposażone w "półeczki" służące do piętrowego układania monet, palety, które umożliwiają układanie pieniążków w kapslach, etui czy też specjalne klasery. Cena poszczególnych produktów uzależniona jest, jak zawsze, od firmy i jakości kasety. 
  • Poszerzanie zbiorów
    Każdy kolekcjoner na pewno zna kilka portali przeznaczonych właśnie dla tej grupy hobbystów. Na tychże stronach możemy znaleźć aukcje monet typu: "kup teraz", gdzie wystawiający szczegółowo opisują pojedyncze egzemplarze. Sprawdzoną drogą nabywania okazów są domy aukcyjne, które również prowadzą aukcje monet. Dla osób, które pragną poczuć troszkę adrenaliny pozostają aukcje monet na popularnych serwisach aukcyjnych, jednakże taki zakup wiąże się z dodatkowym ryzykiem, gdyż nigdy nie wiemy, czy jest to autentyczna moneta oraz czy proponowana, wylicytowana cena nie przekracza znacznie ceny katalogowej, którą zawsze warto wcześniej sprawdzić. Osobom zainteresowanym numizmatyką warto polecić pozycje książkowe Tomasza Witkiewicza poszerzające wiedzę na ten temat: "Inwestowanie w monety" i "Numizmatyka bez tajemnic".