Nurkowanie dla początkujących

Aby móc nurkować musimy być przygotowani fizycznie, zdać odpowiedni kurs i nabyć potrzebny sprzęt.

Nurkowanie uchodzi za sport elitarny i bardzo drogi. Odstrasza tym samym wielu potencjalnych nurków, jeszcze zanim pierwszy raz zejdą pod wodę. Okazuje się jednak, że przekonanie się, czy to sport dla nas, nie jest dużym problemem.

 

 

  • Kto może nurkować

Człowiek nie jest przystosowany do środowiska wodnego. Nie każdemu zdrowie pozwala, by poddawać organizm dużym zmianom ciśnień. Już na głębokości 10 metrów panuje 2 razy większe ciśnienie niż na powierzchni. Ma ono wpływ głównie na błony bębenkowe. Aby sprawnie wyrównywać ciśnienie w uszach, musimy mieć drożne drogi oddechowe. Krzywa przegroda nosowa, problemy z zatokami - wszystko to może nam przeszkodzić w bezpiecznym nurkowaniu. Najlepiej przed nurkowaniem skontaktować się z laryngologiem i poprosić go o opinię, czy nadajemy się na płetwonurków. W wielu państwach zaświadczenia lekarskie zezwalające na uprawianie nurkowania są nawet wymagane.

 

  • Jak i gdzie zacząć nurkowanie

Pierwszym krokiem powinno być zdobycie podstawowego stopnia płetwonurka. Potrzebny jest on, by w bazach i resortach nurkowych samodzielnie wypożyczyć sprzęt, napełnić butlę czy wynająć przewodnika podwodnego. Istnieją różne organizacje szkoleniowe zajmujące się nauczaniem nurkowania. Zwykle jednak nawzajem uznają one swoje certyfikaty, jak i są one uznawane na całym świecie, więc możemy swobodnie wybierać, czyj kurs chcemy ukończyć. Największą organizacją nurkową jest PADI. Najczęściej jednak nasz wybór padnie na tę organizację, której kursy prowadzone są w miejscu, w którym zdecydujemy się nurkować. Jest wiele zbiorników wodnych w Polsce przystosowanych do tego celu. Nurkować można nie tylko w jeziorach, ale również w licznych sztucznych akwenach, powstałych na przykład poprzez zalanie kamieniołomu. W większości regionów Polski nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do nurkowania. Najważniejsze, by baza nurkowa prowadziła kurs jakiejś uznanej organizacji. Wiele firm oferuje nie tylko zajęcia z instruktorem, ale również zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie w miejscu pobytu. W internecie znaleźć można mnóstwo wygodnych ofert.

 

  • Jaki sprzęt jest potrzebny

Sprzęt nurkowy jest bardzo drogi. Spowodowane jest to przez trudne warunki, jakim zostaje on podany (przede wszystkim wysokie ciśnienie) oraz konieczność zachowania szczelności. Dlatego właśnie większość baz nurkowych oferuje możliwość wypożyczenia sprzętu. Tak na prawdę jedyne, co musimy kupić, by przystąpić do kursu podstawowego, to zestaw ABC, czyli płetwy, maska oraz rurka. Nie są to rzeczy drogie, więc skompletowanie zestawu nie powinno stanowić problemu. Całą resztę można wypożyczyć. Są dwa rodzaje płetw: kaloszowe i paskowe. Do paskowych dodatkowo dokupić trzeba buty. Łatwiejsze w użyciu i tańsze są te pierwsze, jednak jeśli zdecydujemy się nurkować za granicą, musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później i tak będzie trzeba kupić płetwy paskowe z butami. Buty nie tylko zapewniają komfort cieplny pod wodą, ale też chronią przed kamienistym dnem, ponieważ często do wody wchodzi się bezpośrednio z brzegu. Nadal jednak nie jest to zbyt duży wydatek. Warto spróbować. Nurkowanie może okazać się nową pasją lub nawet sposobem na życie.