Nuta egzotyki pod własnym dachem: uprawa cytrusów w domu

Uprawa cytrusów, jeśli zadba o właściwe warunki dla rozwoju roślin, może dać wspaniałe efekty w postaci pachnących i pysznych owoców cytryny, mandarynki czy pomarańczy.

Herbata z cytryną jest nie tylko pysznym napojem, ale również doskonałym lekarstwem na dolegliwości grypowe. Znając upodobania tych roślin, można sobie takie drzewko rodzące cytryny lub pomarańcze wyhodować i uprawiać cytrusy w domu. Oprócz tego, że będzie można zjadać owoce, w domu będzie pachniało, a drzewko doda uroku pomieszczeniu, w którym się je postawi.

Cytrusy w domu

Cytrusy pochodzą z Dalekiego Wschodu. Są roślinami bardzo wrażliwymi na niskie temperatury, dlatego uprawia się je tylko w mieszkaniach. Latem można je wystawić do ogrodu lub na balkon, jednak jesienią trzeba je zabrać do domu. Cytrusy można w łatwy sposób wyhodować z dojrzałych nasion, które w odpowiednich dla cytrusów warunkach po czterech tygodniach powinny zacząć kiełkować. Niestety na owoce trzeba poczekać nawet dwadzieścia lat. Jednak jeśli do ziemi wsadzi się sadzonkę, pobraną już z owocującego drzewka to roślina owocować będzie już po trzech latach. Rośliny cytrusowe uprawiane w domach osiągają wysokość nawet do trzech metrów. Kwiaty cytrusów pojawiają się, gdy na gałązkach są owoce, mają one intensywny zapach i kwitną bardzo długo. Aby uprawa cytrusów przyniosła sukces w postaci wspaniałych owoców, trzeba zapewnić roślinom odpowiednie warunki i uzbroić się w cierpliwość.

Odpowiednie warunki dla cytrusów

W przypadku uprawy cytrusów najważniejszą rzeczą jest nasłonecznienie, dlatego najlepiej do uprawy tych roślin nadaje się parapet południowego lub zachodniego okna. Rośliny te lubią temperaturę od dwudziestu do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza, za wyjątkiem okresu od października do kwietnia, ponieważ wówczas drzewka cytrusowe wchodzą w stan spoczynku i należy je postawić w pomieszczeniu o temperaturze od dziesięciu do piętnastu stopni Celsjusza. Najlepszym podłożem dla cytrusów jest gleba próchnicza i lekko kwaśna. W uprawie cytrusów należy pamiętać o tym, by podlewać rośliny regularnie, a po podlaniu wylać wodę z podstawki. Wiosną i latem można rośliny zraszać, jednak nigdy, gdy liście są nagrzane przez słońce, ponieważ mogą wówczas powstać na nich plamy. W uprawie cytrusów ważne tez jest nawożenie, ale dopiero po roku od zasadzenia drzewka w okresie wegetacji, można podawać co dwa tygodnie nawóz płynny. Drzewka cytrusowe można dowolnie formować, przycinając co jakiś czas pędy. Należy też pamiętać, by cytrusów nie trzymać w kuchni, opary gazu są dla nich bardzo toksyczne i mogą doprowadzić do zamarcia rośliny.