O efektach ubocznych mlecznej diety

Efekty uboczne mlecznej diety opierają się głównie na skutkach nadmiernego przyswajania białka przez organizm, jednak mogą być związane również z alergią pokarmową lub nazbyt monotonnym jadłospisem.

Pierwsza dieta mleczna, została opracowana w latach 20 przez Bernarra Macfaddena, w późniejszych latach pojawiło się jej kilka odmiennych wersji. Jej skuteczne działanie opiera się na właściwościach mleka - płyn ten pozytywnie wpływ na działanie organizmu, dostarczając mu większości niezbędnych substancji odżywczych. Niestety, niektóre osoby po dłuższym czasie mogą zauważyć efekty uboczne mlecznej diety. Możliwość ich wystąpienia należy brać pod uwagę przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu diety.

Efekty uboczne mlecznej diety, spowodowane nadmiernym spożywaniem białka

Jako główną wadę mleka krowiego, większość dietetyków wskazuje dużą zawartość białka zwierzęcego w tym produkcie. Częste spożywanie mleka w dużych ilościach wiąże się z nadmiernym przyswajaniem białka, co może wywołać efekt uboczne mlecznej diety. Jednym z nich jest podwyższony poziom cholesterolu we krwi, co niekorzystnie wpływa na układ krwionośny. Skutkuje to pogorszonym stanem naczyń krwionośnych i podwyższonym ciśnieniem, co sprzyja powstawaniu miażdżycy i chorób serca. Nadmiar białek obciąża też organy odpowiedzialne za oczyszczane organizmu, czyli wątrobę i nerki, dodatkowo przy rozkładzie białek zwierzęcych mogą powstawać szkodliwe substancje, sprzyjające powstawaniu kamieni nerkowych. Efekty uboczne mlecznej diety, spowodowane nadmiarem białek to także możliwe wystąpienie problemów trawiennych na przykład zaparć i związane z nimi namnożeniem się bakterii gnilnych.

Inne efekty uboczne mlecznej diety

Najgroźniejsze efekty uboczne mogą dotknąć osoby uczulone na białka mleka krowiego. Chociaż osoby ze stwierdzoną alergią na laktozę nie zaryzykują rozpoczęcia tego typu diety, często rozpoznanie uczulenia może nastąpić dopiero w dorosłym wieku, lub pod wpływem dużej ilości alergenów. W przypadku wystąpienia szorstkości skóry,wypieków na policzkach, wysypki i innych niepokojących objawów, należy natychmiast przerwać dietę i skonsultować się z lekarzem. Inne możliwe efekty diety mlecznej to zaburzenie przyswajania wapnia, co może prowadzić do uszkodzenia stawów i kości, oraz obniżyć, oparte na odchudzających właściwościach tego pierwiastka działanie diety. Warto także pamiętać, że radykalnej diety mlecznej nie należy stosować ciągle przez długi czas. Jak większość diet, wiąże się ona ze zubożeniem jadłospisu, co nie sprzyja dobremu zdrowiu. Efekty uboczne mlecznej diety w jej radykalnym wydaniu, polegającym na spożywaniu jedynie świeżego mleka, to obniżony poziom energii i niedobór niektórych witamin.

Z nami zarobisz łatwo i szybko