O indyjskiej Świątyni Lotosu

Świątynia Lotosu, jeden z nowych cudów świata, jest przepiękną budowlą w kształcie kwiatu lotosu, symbolizującego w Indiach nieśmiertelność, miłość oraz uczciwość.

Świątynia Lotosu położona w New Delhi jest pierwszym i najpiękniejszym bahaickim domem modlitwy. Jej niepowtarzalność oraz urok doceniono nie tylko wieloma nagrodami, ale przede wszystkim ogromne rzesze zwiedzających wystawiają budowli bardzo dobrą ocenę.

 

 

  • Budowa Świątyni Lotosu

Świątynia Lotosu, uważana za jeden z nowych cudów świata, jest pierwszym bahaickim domem modlitwy w Indiach. Znajduje się on w południowej części śródmieścia Nowego Delhi, stolicy kraju. Część główna kompleksu złożona jest z dwudziestu siedmiu ogromnych płatków wykonanych z betonu obłożonego białym marmurem. Otacza go dziewięć stawów, co daje złudzenie pływającego na wodzie kwiatu lotosu, symbolizującego w kulturze indyjskiej czystość oraz miłość. Architektem był Fariborz Sahba, który temu projektowi poświęcił niemalże dziesięć lat i zaangażował do współpracy prawie osiemset osób, w tym inżynierów, techników i zwykłych budowlańców. Budowa, podczas której wykorzystywano tradycyjne metody, trwała blisko siedem lat i zakończyła się w 1986 roku. Świątynia, w kształcie kwiatu lotosu, jest wysoka na prawie czterdzieści metrów. Pierwsza warstwa jej sklepienia złożona jest z pięćdziesięciu czterech betonowych żeber. Dwa rzędy zewnętrznych liści odginają się na zewnątrz, natomiast wewnętrzne do środka. Cała konstrukcja ma elastyczne spoiwa, aby nie uległa uszkodzeniu podczas trzęsienia ziemi. Także specjalnie obrobiono stal, wykorzystaną przy budowie, aby nie rdzewiała.

 

  • Świątynia Lotosu- jedno z najpiękniejszych miejsc

Świątynia Lotosu otrzymała wiele nagród w dziedzinie architektury, w tym między innymi w 1987 roku świadectwo doskonałości Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Architektury Sakralnej. Trzy lata później wyróżniono ją nagrodą Glob Art Academy. To tylko nieliczne tytuły, które uzyskała. Świątynię Lotosu nie bez powodu uważa się ją za jeden z cudów nowoczesnej architektury, a o jej pięknie i niepowtarzalności świadczą rzesze turystów, które tam rok rocznie docierają. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Indiach. Swoją popularnością przewyższa nawet słynny Taj Mahal. Codziennie przybywa do niej masa turystów i wiernych, blisko dziesięć tysięcy zwiedzających na dzień, cztery miliony rocznie. Sala, mieszcząca dwa i pół tysiąca ludzi, zawsze jest pełna, a podczas trwania hinduskich świąt ogromnym osiągnięciem jest dostanie się do niej. Ten dom modlitwy to przepiękna, niepowtarzalna budowla, wykonana z ogromną precyzją i kunsztem. Uroku Świątyni Lotosu dodaje otaczający ją, osiemdziesięcioakrowy, bardzo ładny i zadbany ogród.