O przyczynach bólu w klatce piersiowej w trakcie biegu

Przyczyny bólu w klatce piersiowej w trakcie wysiłku mogą być różne i nie warto ich ignorować.

Uczucie kłucia lub silnego bólu w klatce piersiowej często wywołuje w nas niepokój. W głowie kłębią nam się najgorsze myśli, boimy się, że odczuwany ból ma coś wspólnego z sercem. Przyczyn bólu w klatce piersiowej może być jednak wiele i wcale nie muszą być poważne. Warto jednak bacznie przyglądać się znakom wysyłanym przez nasz organizm.

Ból w klatce piersiowej

W trakcie wysiłku możemy odczuwać różne niepokojące objawy, może to być ból kłujący, piekący, duszący lub pulsujący. Nie zawsze musi świadczyć o poważnych dolegliwościach, jednak lepiej mu się przyjrzeć z bliska. Bieganie dystansowe wymaga od nas znacznie większego wysiłku niż np. jazda na rowerze czy bieg w miejscu. W trakcie pokonywania dystansu nasze serce jest bardziej obciążone, a odczuwany ból może być wynikiem jego niedotlenienia. Jeżeli poczujemy ostry ból, zatrzymajmy się i chwilę odpocznijmy. Gdy uczucie to nie ustąpi, wezwijmy pogotowie. Nieprzyjemne kłucie w klatce piersiowej może być też bólem śledziony, spowodowanym przez wstrząsy wywołane podczas treningu. Śledziona jest delikatnym narządem, zatem może dać o sobie znać. Często odczuwany dyskomfort w czasie wysiłku nie powinien być ignorowany. Kłucie w klatce piersiowej może nawet zagrażać naszemu życiu. Musimy zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez nasz organizm.

Najczęstsze przyczyny

Przyczyny bólu w klatce piersiowej mogą być różne. Wszystkie czynniki mają znaczenie, istotny jest nasz wiek, ogólny stan zdrowia czy charakter odczuwanego bólu. Uczucie duszącego bólu w klatce piersiowej, ustającego po zaprzestaniu wysiłku może wiązać się z dusznicą, chorobą niedokrwienną serca. Dusznica w trakcie wysiłku nie świadczy od razu o niedokrwieniu serca, jednak nie należy jej ignorować. Nieleczona może doprowadzić do śmierci. Groźne może być również wewnętrzne pęknięcie ścianki aorty, powodujące ból promieniujący aż do ramion. Zazwyczaj towarzyszą mu skurcze, omdlenia, trudności z oddychaniem. Powinniśmy natychmiast wezwać lekarza, gdyż całkowite przebicie naczynia prowadzi do zgonu. Groźny może być również atak serca, zatem nie lekceważmy takich objawów, jak zawroty głowy, intensywne pocenie, utrata oddechu czy mdłości. Wcześnie wykryty atak serca nie musi prowadzić do najgorszego, dlatego nie lekceważmy nietypowych oznak. Nie wszystkie przyczyny bólu w klatce piersiowej muszą być groźne, mogą być spowodowane wysiłkowym naciągnięciem mięśni. Na dolegliwości bólowe mogą też wpłynąć choroby przełyku, płuc, jamy brzusznej, różne urazy, a nawet nasz stan psychiczny.