O przyczynach przebarwień skóry

Nadmierne działanie promieniowania słonecznego, leki, ciąża lub menopauza oraz połączenie tych czynników mogą być przyczynami pojawiania się przebarwień skóry.

Melanina to brązowy barwnik skóry, który odpowiada za jej przebarwienia. Pojawiają się one najczęściej na obszarach ciała najbardziej narażonych na promieniowanie słoneczne, to znaczy na skórze rąk, twarzy i dekoltu. Przybierają postać niewielkich plamek, które w zależności od przyczyny powstania mogą być ciemno lub jasnobrązowe. Badania dowodzą, że liczba przebarwień skóry rośnie wraz z wiekiem, dlatego u starszych osób można zaobserwować ich znaczną ilość.

Promieniowanie słoneczne przyczyną powstawania przebarwień skóry

Promieniowanie słoneczne uważane jest za jedną z głównych przyczyn powstawania przebarwień skóry. Rozróżnia się wiele rodzajów takich przebarwień. Głównie są to piegi, których posiadanie uwarunkowane jest genetycznie. Jednak długotrwały czas przebywania na słońcu może spowodować zwiększenie ich liczby i intensyfikację barwy. Występują one głównie u osób z jasną karnacją na skórze ramion, twarzy i dekoltu. Niepożądane działanie słońca może być również przyczyną powstawania plam soczewicowatych, czyli plam o niesymetrycznych kształtach. Aby ich uniknąć nie należy narażać się na poparzenia słoneczne. Ich pojawianie się niekiedy związane jest z fotochemioterapią, czyli leczeniem bielactwa nabytego za pomocą światła i środków chemicznych. Kolejnym typem przebarwień skóry jest ostuda, która występuje głównie u płci żeńskiej. Można ją poznać po symetrycznym kształcie, brązowawej barwie i okolicy występowania, to jest skórze policzków, czoła, skroni oraz przy górnej wardze. Istnieje możliwość jej samoistnego zaniku.

Leki a przebarwienia skóry

Na przebarwienia skóry wpływa również zażywanie różnego rodzaju leków. To, czy na skórze pojawią się drobne plamki zdeterminowane jest głównie składem chemicznym lekarstwa, które się przyjmuje. Tetracykliny oraz środki przeciwzapalne są wymieniane jako jedne z listy środków powodujących powstawanie przebarwień skóry. Należą do nich także leki przeciwdepresyjne oraz nasercowe. Zwykła aspiryna może niekiedy okazać się odpowiedzialna za pojawienie się plamek na skórze. Jeżeli wykluczy się powyższe aspekty, pozostaje uwzględnić wahania hormonalne jako przyczynę problemu. Często podczas stosowania leków hormonalnych lub środków antykoncepcyjnych, w trakcie ciąży bądź menopauzy można narazić się na wystąpienie przebarwień skóry. Istnieje wiele metod ich zwalczania; w tym celu wystarczy poradzić się dermatologa albo przeczytać informacje dostępne na stronach internetowych, oferujących rady i wskazówki jak pozbyć się przebarwień.