O schorzeniu i leczeniu suchego oka

Schorzenie suchego oka jest spowodowane ograniczeniem produkcji łez i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego odpowiednia profilaktyka jest tak ważna.

Problem suchego oka pojawia się wówczas, gdy gałka oczna nie jest odpowiednio nawilżana. Najczęściej jest to spowodowane ograniczeniem wydzielania łez lub wzmożonym parowaniem filmu łzowego. Prawidłowo schorzenie to jest nazywane zespołem suchego oka i charakteryzuje się takimi objawami jak drapanie, swędzenie, pieczenie, zaczerwienie, ból oraz obrzęknięte powieki. Osobom cierpiącym na tę przypadłość może towarzyszyć zjawisko podwójnego widzenia, a także mogą odczuwać pewien dyskomfort - uczucie piasku czy kłucia pod powiekami. Schorzenie suchego oka jest powszechne, a liczba osób chorych z roku na rok rośnie. Najczęściej chorują osoby między czterdziestym, a sześćdziesiątym rokiem życia, a przypadłość ta znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Schorzenie to jednak coraz częściej dotyka także ludzi młodych - przebywanie przed monitorem komputera lub telewizorem, noszenie szkieł kontaktowych czy czytanie przez wiele godzin przyczynia się do rozwoju choroby.

Przyczyny suchości oka

Dolegliwości towarzyszące schorzeniu suchego oka wzmagają się głównie w nocy i rano, jest to spowodowane spadkiem nawilżenia gałki ocznej i produkcji łez w tym czasie. Na nasilanie objawów mają także wpływ czynniki związane z pogodą oraz zanieczyszczeniem środowiska - wiatr, suche powietrze czy dym i zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Zespół suchego oka może być wywołany przez wiele czynników związanych zarówno z ograniczeniem czynności gruczołów łzowych, jak i zaburzeniem funkcji warstw filmu łzowego. Oparzenia chemiczne oczu, zapalenie spojówek czy rogówki, zaburzenia hormonalne, ciąża, zażywanie leków antykoncepcyjnych lub antydepresyjnych, mogą mieć wpływ na rozwój choroby. Przyczyną rozwoju schorzenia suchego oka mogą być także przebyte lub rozwijające się w organizmie inne choroby - cukrzyca, zespół Sjogrena, łuszczyca czy półpasiec. Bezpośrednią przyczyną występowania zespołu suchego oka jest nadmierne odparowywanie łez, które może być spowodowane także przebywaniem w suchym i gorącym klimacie.

Leczenie schorzenia suchego oka

W przypadku zdiagnozowania choroby, konieczne jest podjęcie natychmiastowego leczenia, gdyż nieleczony zespół suchego oka może prowadzić nawet do utraty wzroku. Podstawowym leczeniem w schorzeniu suchego oka jest leczenie objawowe - lekarz przepisuje zazwyczaj specjalne środki farmakologiczne - krople, żele, które działają na zasadzie „sztucznych łez”, nawilżając gałkę oczną. Stosowane są także leki stymulujące wydzielanie łez lub te zawierające witaminę A. W przypadku wystąpienia poważniejszych objawów (głównie zaburzeń powiekowych), kiedy leczenie zachowawcze okazuje się być nieskuteczne, konieczny jest zabieg chirurgiczny, niestety nie zawsze przynosi on oczekiwane rezultaty. Leczenie zespołu suchego oka nie jest łatwe i wymaga cierpliwości zarówno ze strony lekarza prowadzącego, jak i pacjenta. Bardzo ważne jest także, by zmienić swoje nawyki – ograniczyć pracę przy komputerze czy oglądanie telewizji.