O zabiegu dermabrazji – jak niwelować blizny

Zabieg dermabrazji jest wskazany jeśli chce się zmniejszyć głębokie blizny, których kosmetyki i inne mało inwazyjne zabiegi nie są w stanie zniwelować

Przy pomocy dermabrazji można usunąć w znacznym stopniu blizny, których nie da się zniwelować kosmetykami. Zabieg dermabrazji polega na głębokim, kontrolowanym złuszczaniu naskórka aż do warstw górnych w skórze właściwej czyli do granicy warstwy siateczkowatej i brodawkowatej.

Wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia dermabrazji

Posiadanie wszelkich blizn czy szpecących przebarwień skóry jest jednym z powodów, dla których można poddać się zabiegowi dermabrazji. Najczęściej tą metodą usuwa się blizny potrądzikowe. Również przebarwienia powstałe na skórze w skutek ekspozycji na słońce można zniwelować znacznie bądź całkowicie usunąć za pomocą tego zabiegu. Nierówności na skórze, wszelkie bruzdy czy niewielkie zmarszczki mimiczne również dermabrazja pomoże zmniejszyć. Ponadto zabieg dermabrazji polecany jest dla tych, którzy chcą pozbyć się tatuażu, blizn po ospie wietrznej czy oparzeniach lub innego typu urazach ciała. Dermabrazji natomiast nie wykonuje się w przypadku, gdy w ciągu ostatnich 12 miesięcy na skórze pacjenta występowały wykwity lub jeśli w miejscu, które ma być poddane peelingowi wywiązała się infekcja skórna. Ponadto nie należy wykonywać dermabrazji na skórze, która ma tendencję do powstawania na niej koloidów albo blizn przerosłych.

Przebieg i efekty dermabrazji

Zabieg dermabrazji przeprowadzany jest zwykle u pacjenta znieczulonego miejscowo lub ogólnie. Zabieg trwa od około 30 minut aż do 2 godzin - w zależności od wielkości złuszczanej powierzchni. Dermabrazja polega na ręcznym (za pomocą drobnoziarnistego, chirurgicznego papieru) złuszczaniu skóry albo przy użyciu specjalnego urządzenia do tego przeznaczonego. Następnie złuszczone miejsce smaruje się antybakteryjnym preparatem lub pokrywa syntetyczną skórą dla ochrony odsłoniętych po zabiegu tkanek. Po kilkunastu dniach rekonwalescencji skóra odnawia się, zyskuje młodzieńczy wygląd i gładkość, a przede wszystkim wszelkie płytkie blizny i przebarwienia znikają. Jeśli blizny były głębokie może być konieczny kolejny zabieg dermabrazji. Po przeprowadzeniu zabiegu dermabrazji nierówności powierzchni złuszczanej skóry ulegną spłyceniu, drobne zmarszczki również, ponadto znacznie zmniejszą się i zbledną blizny potrądzikowe oraz posłoneczne. Dzieje się tak w skutek powstawania na złuszczanej powierzchni nowego kolagenu, który znacznie wygładza i odmładza skórę. Zabieg dermabrazji jest efektywny, choć rzadko całkowicie likwiduje blizny. Mogą przeprowadzać go wykwalifikowane kosmetyczki lub chirurdzy.