O zamku Predjamskim - siedzibie słoweńskiego Robin Hooda

Zamek Predjamski, silnie związany z postacią barona Erazma Lűggera, jest wspaniałą twierdzą i mijescem truniejów rycerskich.

Zamek Predjamski to budowla częściowo wbudowana w wapienną, stumetrową skałę - patrząc na nią odnosi się wrażenie jakby czas sprawił, że zamek zlał się z tłem, rozmył jego kształty. Z tym wtłoczonym w skałę zamkiem łączy się historia pewnego barona, Erazm Lűggera, który tak jak znany Robin Hood, zasłynął swoim konfliktem z prawem i niesieniem pomocy najuboższym.

 • Architektura Zamku Predjamskiego
  Warowny zamek w pobliżu miasta Postojny w Słowenii pochodzi z XII wieku. Jest to budowla czterokondygnacyjna, która usytuowana jest u wejścia do przestronnej jaskini, wtopiona w przepiękny krajobraz. Kształt Zamku, który dziś podziwiamy pochodzi z XV wieku. Zamek Predjamski to istna twierdza: wyposażony jest w zwodzony most opuszczany nad rzeką, liczne miejsca przeznaczone do zrzucania przedmiotów bądź gorących cieczy na wroga, głęboko umieszczone, wionące chłodem lochy. Na szczęście, przez wszystkie lata swojego istnienia, nigdy nie doszło do zniszczenia czy splądrowania Zamku, dzięki czemu prowadzone na bieżąco prace konserwacyjne pozwalają podziwiać jego niezwykłość. Pod Zamkiem odkryto pięć poziomów korytarzy ukształtowanych przez Lokvę i Nanoscicę, dwa pobliskie potoki. Turyści mogą zwiedzać wydzielony fragment jaskini, blisko kilometrowy odcinek - pozostała część jest zbyt niebezpieczna i udostępniana jest jedynie naukowcom.
   
 • Główna postać Zamku Predjamskiego
  Baron Lűgger, żyjący w XV wieku, rabował najbogatszych, przejeżdżających przez okolicę i zdobyte skarby przekazywał najbardziej potrzebującym. Podczas wojny pomiędzy Węgrami a Austriakami właściciel Zamku Predjamskiego udzielił poparcia tym pierwszym. Dzięki licznym korytarzom podziemnym i tajemnym wyjściom z Zamku, ludność chroniąca się w jego murach bardzo długo, bo blisko rok, stawiała opór oblegającym go Austriakom. Niestety, baron prawdopodobnie został zdradzony przez własną służbę, która wskazała najeźdźcy ukryte groty i przejścia. Sam Erazm Lűgger zmarł na skutek wystrzału armatniego, wedug legendy kula dosięgnęła go w toalecie. 
   
 • Losy Zamku Predjamskiego
  W drugiej połowie XVI wieku Zamek przeszedł we władanie Ivana Kobenzla. Ten nakazał zamurowanie podziemnych korytarzy, dzięki którym podczas oblężenia austriackiego udawało się zaopatrywać twierdzę, gdyż stanowiły one doskonałe dojście dla okolicznych złodziei, którzy sukcesywnie wynosili co cenniejsze przedmioty. Podziemia otwarto ponownie dopiero w XX wieku, oświetlono je i udostępniono zwiedzającym. Współcześnie na Zamku Predjamskim raz w roku urządzane są turnieje rycerskie upamiętniające działalność barona Erazma.