Obciążenie zwrotne-zalety i wady.

Klient oszukany przez usługodawcę lub sprzedawcę ma jeszcze możliwość odwrócenia transakcji poprzez obciążenie zwrotne, to jest formę pobrania z powrotem pieniędzy z konta odbiorcy. Jest to proste i bezpieczne, lecz niekiedy czasochłonne rozwiązanie.

Obciążenie zwrotne jest działaniem klienta banku mającym na celu przywrócenie środków pieniężnych na jego konto, w przypadku, gdy zapłacił kartą kredytową za usługę nie mającą pokrycia w rzeczywistości lub za towar, którego nie otrzymał. Ta operacja bankowa, z języka angielskiego nazywa się "Chargeback".

 

 • Przebieg realizacji obciążenia zwrotnego
  Kiedy kupującego nie satysfakcjonuje rezultat dokonanej transakcji, na przykład z powodu nieotrzymania towaru, konsument w pierwszej kolejności powinien spróbować skontaktować się ze sprzedawcą, aby wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Jeżeli sprzedawca nie chce uzgodnić z kupującym nowych warunków transakcji, wtedy pora na skorzystanie z usługi chargeback. W tym celu konsument powinien zadzwonić do banku, w którym była wydawana karta i dokładnie wyjaśnić sprawę konsultantowi bankowemu albo połączyć się z telefonicznym serwisem transakcyjnym pod numerem 800-121-121 lub 81 535-67-89. Jeżeli uzna on, że sprawa ma pokrycie w rzeczywistości i płatnik rzeczywiście został pokrzywdzony, wtedy konsument może już składać odpowiedni wniosek. Następnie na konto klienta wpływa równowartość ceny, jaką zapłacił za wadliwy zakup. Jednak te środki zostają zablokowane do czasu, aż sprawa się wyjaśni - jeśli na korzyść kupującego, wkrótce będzie on mógł dysponować tymi pieniędzmi.
   
 • Zalety obciążenia zwrotnego
  Operacja ta została wymyślona po to, aby płacenie kartą kredytową stało się mniej ryzykowne i bardziej bezpieczne, ażeby więcej ludzi przekonało się do takiej formy płatności. Poza tym jest dobrym rozwiązaniem, gdy występuje konflikt między kupującym a sprzedawcą, w którym to konflikcie winną stroną jest sprzedawca. Nie potrzeba wtedy prowadzić długo wyczekiwanego i stresującego procesu sądowego, wystarczy złożyć wniosek o dokonanie obciążenia zwrotnego. Procedura ta nie jest skomplikowana.
   
 • Wady obciążenia zwrotnego
  Jak każda trudna sprawa urzędowa, również rozpatrzenie wniosku o dokonanie obciążenia zwrotnego, wymaga czasu i cierpliwości ze strony składającego wniosek. Bank musi najpierw zbadać, czy rzeczywiście doszło do pomyłki lub nieuczciwej transakcji, to znaczy, czy z całą pewnością, odbiorca środków pieniężnych nie powinien ich otrzymać. Poza tym, sprzedawca może się bronić używając wielu (niekoniecznie prawdziwych) argumentów za tym, że jednak powinien otrzymać pieniądze. Niemniej jednak w sytuacji, gdy klient banku zapłaci kartą kredytową osobie, która nie powinna tych pieniędzy otrzymać, jest to jedyne wyjście z tej sytuacji. Warto skorzystać z takiej szansy jeśli jest choć cień szansy, że jednak pieniądze, którymi się zapłacił, nie zostaną utracone.