Objawy i leczenie toksycznego zapalenia jelit

Toksyczne zapalenie jelit najczęściej leczy się objawowo - zapobiegając odwodnieniu organizmu i przykrym dolegliwościom towarzyszącym zatruciu.

Toksycznym zapaleniem jelit nazywamy reakcję błony śluzowej na drażniące działanie trujących substancji, które dostały się do naszego organizmu. Choroba ta jest najczęściej skutkiem wprowadzenia do przewodu pokarmowego laseczki jadu kiełbasianego, środków ochrony roślin, spożycia trujących grzybów lub infekcji bakteryjnej.

Jak rozpoznać toksyczne zapalenie jelit?

Samodzielne rozpoznanie tej dolegliwości jest dość trudne, ponieważ objawy, które wywołuje ta choroba nie są charakterystyczne tylko dla niej. Ponadto ich nasilenie jest uzależnione od czynników, które wywołały dolegliwości (na przykład bakterie, pestycydy obecne na niedokładnie umytych warzywach i owocach, trujące grzyby, jad kiełbasiany) i wieku chorego - im jest on młodszy, tym toksyczne zapalenie jelit będzie miało ostrzejszy przebieg. Najczęstszą dolegliwością mu towarzyszącą są bóle i kurcze brzucha, ogólne poczucie dyskomfortu oraz brak apetytu. Zazwyczaj towarzyszą im wymioty, wodniste stolce lub ostre biegunki, a w kale nierzadko obecny jest śluz, krew i ropa. Chory może także odczuwać bóle mięśni i głowy, skarżyć się na wzdęcia, odczucie przelewania w jamie brzusznej, niesmak, niestrawność, zmęczenie i osłabienie. Jeżeli dolegliwości trwają przez dłuższy czas, zazwyczaj dochodzi do spadku masy ciała, odwodnienia i wysokiej gorączki - stany takie wymagają hospitalizacji, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla życia chorego. W niektórych przypadkach, na przykład zatrucia trującymi grzybami (takimi jak muchomor sromotnikowy), toksyczne zapalenie jelit może doprowadzić do śmierci.

Leczenie objawów zapalenia jelit

Toksyczne zapalenie jelit leczy się przede wszystkim objawowo. Najważniejsze jest, aby zapobiec odwodnieniu organizmu, dlatego chorym zaleca się picie dużej ilości płynów oraz odpowiednią dietę (należy wyeliminować między innymi produkty mączne, o dużej zawartości cukrów i tłuszczy, napoje gazowane, ostre przyprawy). W poważniejszych przypadkach, gdy organizm nie toleruje zwykłych pokarmów, niezbędne jest włączenie odżywiania pozaustrojowego, dlatego chory zostaje hospitalizowany i podłączony pod kroplówkę na dłuższy czas. Leczenie szpitalne jest niezbędne również przy zatruciu muchomorem sromotnikowym oraz jadem kiełbasianym. W drugim przypadku pojawiają się trudności w oddychaniu, które wymagają intubacji, dlatego nie należy lekceważyć skarg chorego. Leczenie tego zapalenia może odbywać się także drogą farmakologiczną - podaje się między innymi środki bakteriobójcze, które likwidują bakterie odpowiedzialne za powstanie choroby oraz, w ostrych stanach, antybiotyki (na przykład metronidazol i wankomycynę). Jeżeli toksyczne zapalenie jelit ma łagodny przebieg, można zastosować leczenie domowe, które polega na częstym podawaniu choremu gorzkiej herbaty oraz sucharów.