Objawy raka szyjki macicy

Bardzo często kobiety ignorują objawy raka szyjki macicy, myląc je ze zwykłym stanem zapalnym. Regularne badania i profilaktyka mogą uratować życie.

Bardzo często kobiety lekceważą pierwsze objawy mogące świadczyć o zmianach przedrukowych, bądź już rozwiniętej chorobie nowotworowej. Trzeba zachować szczególną ostrożność i regularnie badać się u ginekologa, ponieważ nowotwór bardzo szybko nacieka na sąsiadujące tkanki oraz narządy, zmniejszając szansę na wyleczenie. Dużo kobiet ignoruje objawy raka szyjki macicy, ponieważ są bardzo podobne do zwykłego stanu zapalnego. Warto zbadać się zanim będzie za późno, regularne wizyty u ginekologa oraz wykonywanie cytologii zwiększają szansę na wczesne wykrycie zmian nowotworowych narządów rodnych kobiety.

Pamiętajmy o profilaktyce
Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia i wydaje im się, że rak szyjki macicy spotyka różne kobiety wokół, ale na pewno im samym się nie przytrafi. Nie bez powodu media nagłaśniają akcje propagujące regularne wykonywanie badań cytologicznych. Wcześnie wykryta choroba to większa szansa na skuteczne leczenie. Bardzo często kobiety, u których już pojawiły się zmiany przedrukowe, nie mają charakterystycznych objawów. Często wiążą je z zupełnie innymi stanami chorobowymi, na przykład z zapaleniem pęcherza czy zmianami hormonalnymi. Rak szyjki macicy rozwija się przeciętnie od 3 do 10 lat, mamy zatem naprawdę dużo czasu, aby zadbać o regularne badania profilaktyczne zanim będzie za późno.

Charakterystyczne objawy raka szyjki macicy
Kobiety mogą zupełnie nie zdawać sobie sprawy z tego, że są poważnie chore. Zgłaszane przez nie objawy raka szyjki macicy wydają się być niesprecyzowane i charakterystyczne dla wielu dolegliwości. Zaleca się zatem profilaktykę, gdyż to lepsze wyjście niż śmiertelna choroba. Przede wszystkim chore skarżą się na upławy o nieprzyjemnym zapachu, często krwiste, nietypowe. Poza tym pojawiają się krwawienia i plamienia pomiędzy miesiączkami, cykle menstruacyjne stają się nieregularne, przesuwają się w czasie, a krwawienie jest obfitsze niż zwykle i trwa znacznie dłużej. Ważnym objawem, który może niepokoić jest krwawienie występujące już po menopauzie. Ogólnie zbyt częste krwawienia są już powodem do niepokoju. Jeśli pojawiają się po stosunku, po kąpieli, po badaniu ginekologicznym – bezzwłocznie udajmy się do ginekologa! Inne objawy raka szyjki macicy to dolegliwości bólowe w podbrzuszu i w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, często pojawiające się w trakcie stosunku. Warto obserwować tego rodzaju objawy szczególnie wtedy, gdy wynik cytologii już wcześniej sugerował nieprawidłowości.