Obliczanie kosztów utrzymania niemowlęcia – porady dla przyszłych rodziców

Koszty utrzymania niemowlęcia dzielą się na wydatki, które ponosimy jednorazowo i te systematyczne, które trwale obciążają nasz budżet.

Przyszli rodzice, już w trakcie oczekiwania na dziecko, powinni się zastanowić nad swoimi możliwościami finansowymi. Koszty utrzymania niemowlęcia mogą być bardzo różne, począwszy od wersji minimalistycznej, kiedy opieramy się głównie na rzeczach używanych, podarowanych przez rodzinę, a kończąc na wersji ekskluzywnej, przy której wszystko kupujemy sami w jak najwyższej jakości. W tym miejscu jednakże należy zaznaczyć, że taniej, nie znaczy gorzej, tylko inaczej. Musimy także pamiętać, że naszemu maleństwu nie robi różnicy, czy śpi w łóżeczku za 200 zł czy za 1500 zł.

Wydatki jednorazowe
Koszty utrzymania niemowlęcia możemy podzielić na dwa typy: wydatki jednorazowe oraz wydatki systematyczne. Do tych pierwszych na pewno zalicza się zakup mebli. Niezbędne będzie łóżeczko oraz komoda z przewijakiem, które można nabyć w zestawie już za około 700 złotych. Dodatkowo musimy kupić materacyk w cenie między 90 zł a 500 zł. Maluszek nie może się także obyć bez głębokiego wózka i spacerówki. Najoszczędniejszą wersją jest kupno wózka 2 w 1, który można znaleźć już za 1200 zł. Jeśli mamy samochód musimy także posiadać fotelik samochodowy. Na pierwsze 6 miesięcy to wydatek rzędu 500 zł. Później musimy kupić kolejny fotelik za podobną cenę. Dla dziecka półrocznego przyda się też krzesełko do karmienia w cenie około 400 zł. Kojec (300 zł), wyparzacz (300 zł), podgrzewacz (150 zł) oraz leżaczek (200 zł). Nie są w wyposażeniu niemowlęcia konieczne, ale bardzo ułatwiają życie rodzicom. Średni koszt zakupu ubranek dla malucha to, na początek, około 400 zł.

Wydatki systematyczne
W początkowym okresie życia dziecka, jeśli matka karmi piersią, do wydatków systematycznych należą pieluchy, chusteczki nawilżane oraz kosmetyki pielęgnacyjne. Bardzo trudno podać orientacyjną cenę pieluch. W zależności od marki a nawet rodzaju pieluchy cena może się wahać od 20 zł do 60 zł za paczkę. Przyjąć trzeba, że niemowlak wykorzystuje 4-5 paczek pieluszek miesięcznie. Cztery paczki chusteczek na miesiąc kosztują około 20 zł, zaś kosmetyki to wydatek rzędu 50 zł kwartalnie. Jeśli dziecko ma problemy skórne trzeba doliczyć zakup specjalnych kremów. W późniejszym okresie koszty utrzymania niemowlęcia zwiększają się o wszelkie artykuły spożywcze. Mleko modyfikowane można kupić już za 12 zł. Jednak lekarze często polecają droższe mleka dochodzące do ceny nawet 30 zł. Kaszki i kleiki po 4 miesiącu życia dziecka kosztują w sumie około 40 zł na miesiąc. Soczki przecierowe, jeśli podajemy jeden dziennie, będą nas kosztować około 75 zł. Musimy także doliczyć obiadki i deserki podawane ze słoiczków. Jeden słoiczek owoców kosztuję około 3 zł zaś obiadek około 4 zł. Koszty utrzymania niemowlęcia rosną razem z dzieckiem, dlatego warto dobrze planować wydatki.