Obróbka zdjęć w internecie – wskazówki

Na przestrzeni kilku lat powstało wiele programów do darmowej obróbki zdjęć w internecie, które oferują użytkownikom takie funkcje jak zmiana kolorów, redukcja efektu czerwonych oczu czy blurowanie.

Wiele prostych w użyciu funkcji, dostęp z każdego komputera połączonego z internetem oraz brak konieczności pobierania aplikacji na dysk niewątpliwie przyczyniły się do wzrostu popularności obróbki zdjęć w internecie. Dodatkowo, gotowy obraz można nie tylko zapisać na dysku komputera, ale również wysłać za pomocą poczty elektronicznej, umieścić w albumie Picassa czy bezpośrednio udostępnić na portalu społecznościowym.

 

 

  • Fotki na Naszą Klasę

Wielu użytkownikom spodoba się możliwość prostej obróbki zdjęć w internecie za pomocą programów posiadających wtyczki do portali społecznościowych. Programy te zawierają ciekawe opcje pozwalające wykreować nietypowy profil. Na stronach fotoedytor.szabloneria.pl, edytujfotke.pl czy pato.pl w prosty sposób można przerobić zdjęcia, na przykład usunąć efekt czerwonych oczu, jak również użyć innych narzędzi, na przykład nadać zdjęciu styl kreskówkowy czy umieścić obraz w źrenicy oka. Ciekawy jest francuskojęzyczny program FlauntR, dostępny po bezpłatnym zarejestrowaniu. Umożliwia on użytkownikom automatyczne tworzenie avatarów oraz tapet na telefony komórkowe.

 

  • Programy do podstawowej obróbki zdjęć

Zdecydowanie większy wybór programów do obróbki zdjęć znajdziemy na anglojęzycznych stronach internetowych. W większości z nich trzeba założyć darmowe konto z możliwością rozszerzenia funkcji programu po wykupieniu abonamentu. Intuicyjne interfejsy programów takich jak Snipshot, Pixer, Photoscape, Adobe Photoshop Express, Pic Magick, Free Online Photo Editor czy Aviary sprawiają, że nawet osoba o słabej znajomości języka nie będzie miała problemów z ich obsługą. Każda aplikacja posiada takie funkcje jak zmiana kolorów na czarno-białe lub sepię, filtry zmieniające kontrast, jasność, ostrość, nasycenie barw. Za ich pomocą możemy zmienić rozmiar obrazu, format zapisu (jpg, gif, png, bmp), wykadrować i obrócić zdjęcie. Programy różnią się głównie dodatkowymi funkcjami, takimi jak galeria ramek i grafik, które można dokleić do zdjęcia czy możliwością dodawania tekstu. Warto więc obejrzeć kilka z nich i wybrać ten, który będzie dla nas najbardziej użyteczny.

 

  • Programy do zaawansowanej obróbki zdjęć

Bardziej zaawansowanym użytkownikom opcje opisane w poprzednich paragrafach mogą nie wystarczać. Z myślą o nich powstały programy takie jak Wiredness, Pixenate, Picnic (narzędzie Google), Picture2Life, Preloadr, Splashup, FotoFlexer, Phoenix, Pixlr, Sumo Paint które oprócz podstawowej obróbki zdjęć w internecie umożliwiają pracę na warstwach czy tworzenie grafik. Inne dostępne opcje to blurowanie (funkcja pozwalająca na rozmywanie tła, gdy chcemy pozbyć się niepotrzebnych szczegółów), pasteryzacja (pozwalająca regulować nasycenie kolorów), desaturacja czy solaryzacja, czyli odwrócenie obrazu z pozytywowego na negatywowy. Przydatnym narzędziem przy retuszu zdjęcia jest też stempel, który pozwala skopiować mały fragment obrazu w inne miejsce. Za pomocą tych programów możemy nie tylko usunąć cienie pod oczami i wybielić zęby ale również stworzyć ciekawy fotomontaż.