Ochrona folderu hasłem - Windows i Mac

Możliwość ochrony folderu hasłem zależy od stopnia zaawansowania i specyfiki wybranego przez nas systemu, służy temu więc zmiana właściwości folderu oraz odpowiednie oprogramowanie.

Z różnych względów staramy się bronić prywatności naszych dokumentów i plików zapisywanych na dysku. Jednak nie zawsze jest możliwe pełne zabezpieczenie komputera hasłem, zwłaszcza wtedy, gdy korzystają z niego także inni użytkownicy. Najlepszym rozwiązaniem jest wyodrębnienie konkretnego zbioru dokumentów, a następnie ochrona folderu hasłem. Zabieg ten jest możliwy na gruncie dwóch najbardziej powszechnie stosowanych środowisk komputerowych - systemu operacyjnego Windows, używanego na komputerach typu pecet i komputerów typu Mac, jak popularnie określa się najbardziej znany produkt firmy Apple.

 

Najprostsza metoda ochrony folderu hasłem - Windows

 

Możliwości ochrony folderu hasłem w środowisku Windows są różnorodne i niezbyt skomplikowane. Przede wszystkim można skorzystać z opcji zmiany ustawień i właściwości. W tym celu wystarczy zmienić parametry folderów. Na początek trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybrany folder i otworzyć Właściwości na karcie folderu. Z Właściwości można przejść bezpośrednio do poddziału: "Udostępnienia i Zabezpieczenia". W wybranej przez nas zakładce wystarczy zaznaczyć haczykiem opcję: "Nie udostępniaj folderu". Jednak tak prosta procedura może być stosowana w systemie Windows XP lub jego nowszym wariancie. Starsze wersje programu wymagają bardziej złożonych procedur.

 

Złożone techniki zabezpieczania folderów w systemie Windows

 

Pełniejszą gwarancję ochrony folderu hasłem, która ma zastosowanie także w przypadku starszych wersji systemu niż Windows XP, daje korzystanie ze specjalnego oprogramowania. Wśród programów szczególnie skutecznych i godnych polecenia znajdziemy także warianty bezpłatne, jak między innymi FolderLock. Program jest bardzo łatwy w obsłudze oraz bezpieczny dla systemu. Przypadkowe usunięcie lub trwałe zablokowanie plików i folderów w zasadzie nie wchodzi w grę, ponieważ każde działanie poprzedzają liczne, precyzyjne zapytania. Dzięki temu programowi oraz jego odpowiednikom (takim jak TrueCrypt czy Sekretnik) można zabezpieczyć całą zawartość folderu, ale również w nieodwracalny sposób usunąć ślady swojej działalności. Jedynym dyskusyjnym aspektem tego działania jest obecność samego programu na dysku. Może ona zwrócić uwagę innych użytkowników, uzmysławiając im, że ktoś podejmował celowe działania zmierzające do objęcia części zawartości dysku hasłem. A stąd jest już dość blisko do próby jego złamania przez wprawnych użytkowników.

 

Metody zabezpieczania katalogów - Mac

 

Wprawdzie w przypadku użytkowania komputerów typu Mac firmy Apple również można przejść na system Windows, jednak bardziej naturalnym systemem dla kolejnych modeli Macintosha jest Linux. Niezależnie od wyboru systemu poszczególne modele komputerów typu Mac mają swoją odrębną od pecetów specyfikę. W większości przypadków najbardziej skuteczną metodą ochrony folderu hasłem jest próba wygenerowania zabezpieczonego hasłem obrazu dysku. Wystarczy otworzyć program Narzędzia dyskowe, kliknąć przycisk Nowy obraz, a następnie wprowadzić wybraną nazwę w polu Zachowaj jako. W celu zabezpieczenia hasłem folderu wystarczy wybrać zakładkę Szyfrowanie, ustawiając 128-bitowe szyforwnie o odmianie AES. Wówczas pojawia się możliwość wyboru i zakodowania hasła, jakie będzie zabezpieczało wybrane aspekty obrazu dysku przed ingerencją innych użykowników.