Ochrona niemowląt przed słońcem - porady

Antyalergiczny krem z filtrem UV, odpowiedni, przewiewny strój to skuteczne sposoby, by zapewnić właściwą ochronę niemowląt przed słońcem.

Zastanawiając się, jak ochronić naszego malca przed słońcem, powinniśmy pamiętać o najważniejszej zasadzie - dzieci w okresie niemowlęcym mają niedojrzały system odpornościowy skóry, dlatego ich organizm nie potrafi skutecznie chronić się przed słońcem. Dlatego najlepiej będzie, jeżeli zapewnimy naszemu malcowi jak najlepszą ochronę przed promieniami słonecznymi. Pamiętajmy jednak o tym, że najbardziej niebezpieczne jest letnie słońce, to jesienne czy wczesnowiosenne jest dużo bezpieczniejsze dla skóry naszego maluszka. Delikatna skóra dziecka bardzo szybko ulega poparzeniu, dlatego zadbajmy o odpowiednią ochronę niemowląt przed słońcem.

 

 

 • Preparaty ochronne
  Jeżeli zdarza się, że wyjeżdżamy na wakacyjny urlop i zabieramy ze sobą nasze dziecko, powinniśmy zainwestować w odpowiednie preparaty ochronne. Staraj się nakładać na skórę malca grubą warstwę ochronnego kremu przeznaczonego specjalnie dla niemowląt. Preparat powinien posiadać odpowiedni filtr UV – najlepiej SPF 50+. Pamiętaj o tym, aby często ponownie nakładać krem, zwłaszcza po kąpieli. Wybieraj preparaty bezzapachowe, hypoalergiczne, bez zawartości alkoholu – aby nie podrażnić bardzo wrażliwej skóry dziecka. Zwróć szczególną uwagę na policzki, uszy i nos Twojej pociechy.
 • Odpowiedni strój
  Pamiętaj o tym, aby odpowiednio ubrać swoje dziecko. Bardzo ważne jest nakrycie głowy – kapelusz czy czapka z daszkiem to najlepsze rozwiązania. Nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych, narząd wzroku jest niesamowicie wrażliwy na promieniowanie słoneczne, koniecznie poszukaj takich, które będą skutecznie zakrywały twarz dziecka i będą zgodne z normą CE. Najlepsza będzie odzież bawełniana, która najskuteczniej chroni przed szkodliwymi promieniami UV. W żaden sposób nie zadbasz lepiej o ochronę niemowląt przed słońcem, niż poprzez odpowiedni ubiór i właściwą osłonę ciała.
 • Cień i nawadnianie organizmu
  Małe dzieci nie powinny przebywać bezpośrednio na słońcu, dlatego powinniśmy zapewnić sobie i naszemu maluszkowi odpowiednią ilość cienia, gdzie temperatura jest nieco niższa, a promieniowanie mniej intensywne. Bardzo ważne jest również to, aby nasze dziecko piło odpowiednią ilość płynów - podczas upalnych dni, organizm dziecka traci dużą ilość wody i soli mineralnych, które trzeba regularnie uzupełniać. Pamiętajmy, że zacienione miejsca są dużo bezpieczniejsze i bardziej korzystne dla małych dzieci.
 • Idealna ochrona
  Promienie słoneczne powodują wytwarzanie witaminy D3 w organizmie, dlatego odpowiednia dawka słońca jest wskazana nawet dla niemowląt. Pamiętajmy więc, aby nie pozbawiać naszego dziecka kontaktu z promieniami słonecznymi. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek, Twoim obowiązkiem – jako rodzica, jest ochrona dziecka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wbrew powszechnej opinii, opalenizna wcale nie jest objawem zdrowia - jest to naturalna reakcja skóry na nadmierne promieniowanie słoneczne. Pamiętajmy o tym, jak ważna jest ochrona niemowląt przed słońcem, bądźmy ostrożni nie tylko podczas letniego wypoczynku, ale także na co dzień.