Ochrona przed kleszczami na wakacjach

Odpowiednia ochrona przed kleszczami zaczyna się od ubrania o właściwym kroju i kolorze a kończy na szczepieniach i preparatach odstraszających.

Wybierając się na letni wypoczynek większość z nas zapomina o bezpieczeństwie. Ukąszenie kleszcza jest trudne do zauważenia, tym bardziej, iż jest ono bezbolesne za sprawą znieczulających właściwości śliny. W Polsce, najwięcej zachorowań na wirusy przenosze przez kleszcze - kleszczowe zapalenie mózgu oraz boleriozę - odnotowuje się na Podlasiu. Do ochrony przed kleszczami niekoniecznie potrzebne są specjalne środki. Wystarczy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek.

Zabezpieczająca odzież

Kleszcze to wyspecjalizowane pasożyty żywiące się krwią ssaków (również psów i kotów). Choć największą aktywność notuje się w okresie wakacji, to ochrona przed kleszczami powinna być stosowana już od wiosny, a kończyć w listopadzie. Występują najczęściej na leśnych ścieżkach i trawiastych terenach, również w gęsto porośniętych drzewami parkach i to właśnie w tych miejscach wymagana jest wzmożona czujność. Kleszcze wybierają do przebicia najcieńsze miejsca na skórze - szyję, okolice uszu i zgięcia stawów. To właśnie tam należy się najbardziej zabezpieczyć. Wystarczy odpowiedni ubiór. Na wycieczkę do lasu powinno wybierać się wyłącznie odzież przylegającą do ciała, szczególnie w okolicach szyi, tak by zmniejszyć do minimum ryzyko przedostania się kleszcza do ciała. Dobrze służą do tego golfy lub koszule zapięte po ostatni guzik. Bez względu na pogodę (nawet tę upalną) należy ubierać długie spodnie i kalosze, aby zniwelować ryzyko bezpośredniego kontaktu pasożyta ze skórą. Ochronę przed kleszczami zapewnia również kolor ubrania. Wybierać należy stroje o jaskrawych kolorach - najlepiej żółtych. Po powrocie do domu pomogą one w łatwy sposób zidentyfikować położenie pasożyta. Elementem niezbędnym okazuje się też czapka lub inne nakrycie głowy. Milimetrowy kleszcz dobrze kamufluje się w gęstych włosach.

Szczepienia i preparaty

Najczęściej występującymi w Polsce chorobami przenoszonymi przez kleszcze są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Ryzyko zwiększa fakt, że potrafią one pasożytować na kilku żywicielach. To dlatego ochrona przed kleszczami jest tak ważna. Zbyt późna reakcja może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Obserwacja naskórka i okolic ugryzienia jest kluczem do zapobiegania groźnym chorobom oraz ropnemu zakażeniu skóry. Istnieją także inne sposoby skutecznej ochrony przed kleszczami. Dobrą decyzją jest szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu. Odbywa się bezboleśnie i potrafi zniwelować groźne objawy zakażenia. Dla osób mniej przezornych, pomocny w ochronie przed kleszczami, okaże się preparat rozpylający. Posiada toksyczną dla pasożyta substancję, która uśmierca go do 20 godzin od momentu ukąszenia.