Ochrona przed komarami - porady

Skuteczną ochronę przed komarami zapewniają zarówno sprawdzone domowe sposoby, jak i te nowoczesne, czyli specjalistyczne środki odstraszające insekty

Ciepłe wieczory są idealne do grillowania ze znajomymi i spędzania wolnego czasu na plenerowych imprezach. Wówczas niezwykle ważna staje się skuteczna ochrona przed komarami, których kąsanie może zepsuć najlepszą zabawę, a nawet uniemożliwić spokojny sen we własnym łóżku.

 

 

  • Domowe sposoby
    Aby zapewnić sobie zdrowy sen bez uciążliwego brzęczenia i kąsania komarów, należy odpowiednio zabezpieczyć okna. Służą do tego specjalne moskitiery, które można zastąpić zawieszoną w oknie gazą. Pomagają również rozłożone w pobliżu okien kawałki cebuli albo liście pomidorów. Komary odstrasza ich woń. Zapach skóry i oddechu człowieka, który zjadł w dużej ilości cebulę bądź czosnek, również odstrasza od niego komary. Hodowanie na parapecie lub balkonie roślin odstraszających komary (na przykład pelargonii czy kocimiętki) to również dobry sposób na ochronę przed tymi owadami. Ponadto skórę narażoną na pokąsanie można smarować samodzielnie przygotowanymi i naturalnymi płynami, których zapach skutecznie odstręczy komary. Aby przygotować jeden z nich wystarczy kilka liści orzecha włoskiego posiekać i zalać octem. Mieszankę należy gotować przez około 10 minut, a następnie odcedzić, schłodzić i smarować nią skórę. Zapachem, którego nie znoszą komary jest również aromat świeżej bazylii. Można zatem natrzeć skórę, narażoną na pokąsanie przez komary, liśćmi tego zioła lub mocnym wywarem z niego. Nawet posmarowanie skóry sokiem z cytryny, aromatem lub olejkiem waniliowym albo zwykłym kremem do opalania może przynieść ulgę w walce z rojem komarów. Komary przyciąga zapach potu, więc prostym sposobem na ochronę przed nimi jest dbanie o higienę ciała oraz zażywanie witamin z grupy B (zmieniają zapach potu, który staje się nieznośny dla komarów). 
  • Specjalistyczne preparaty
    W sklepach można znaleźć wiele specyfików, których zadaniem jest efektywna ochrona przed komarami. Są to najczęściej specjalne płyny do smarowania skóry, ale także świece, kadzidełka czy olejki eteryczne (komary odstrasza zapach miętowy, cynamonowy, cytrynowy, waniliowy, pomarańczowy, majerankowy, eukaliptusowy, goździkowy i lawendowy). Wygodne w użyciu są również elektryczne urządzenia, które emitując ultradźwięki, płoszą komary. Ciekawym rozwiązaniem są także plastry, które umieszcza się na zewnętrznej stronie ubrania lub na jakimś przedmiocie. Plastry mają odstraszać komary aż przez 12 godzin. Skutecznie działają także specjalne pochodnie, które przyciągają bądź odstraszają komary. 
  • Praktyczne porady
    Dla skutecznej ochrony przed komarami istotne jest, by nie magazynować niepotrzebnie wody, gdyż w niej mogą złożyć jaja te owady. Należy regularnie opróżniać z wody deszczowej wszelkie zbiorniki, w których może się ona niepotrzebnie zbierać. Przechowywaną zaś wodę trzeba często wymieniać. Również nie wolno dopuszczać do zarośnięcia chaszczami najbliższego otoczenia, ponieważ mogą stać się siedliskiem tych pasożytów.