Ochrona oczu na stoku – jak to zrobić

Ochrona oczu na stoku jest równie istotna, jak odpowiedni ubiór, czy sprzęt – warto o tym pamiętać, gdy zamierzamy oddać się białemu szaleństwu.

Nieosłonięte oczy narażone są w górach na silne działanie promieni słonecznych. W kotlinach górskich, śnieg odbija 80% światła słonecznego. Właściwa ochrona oczu na stoku, to gwarancja, że spędzimy urlop jeżdżąc na nartach, a nie – chodząc po lekarzach i leżąc w zacienionym pokoju. Najgroźniejsze dla oczu są promienie ultrafioletowe, które mogą spowodować zapalenie spojówek; typowe objawy to: światłowstręt, łzawienie i bóle oczu, opuchnięcie powiek. To – w najlepszym razie, bo nadmierne napromieniowanie UV może skończyć się także zwyrodnieniem plamki żółtej lub zaćmą, a w krańcowych przypadkach nawet ślepotą.

 

 

  • Niewłaściwa ochrona oczu na stoku – czego unikać

Źle dobrane okulary, czy gogle mogą spowodować więcej szkody, niż ich brak. Nieosłonięte oczy mrużą się w naturalnym odruchu, a źrenice zwężają. Tymczasem samo przyciemnienie szkieł, to za mało – okulary muszą również mieć zdolność wyłapywania lub odbijania promieni UV. W przeciwnym wypadku, w rozszerzone źrenice wpadnie więcej szkodliwych promieni, niż gdyby gogli w ogóle nie było. Kupując okulary, nie kierujmy się stopniem ich przyciemnienia; sprawdźmy przede wszystkim, czy posiadają odpowiedni certyfikat, gwarantujący obecność filtrów UV. Stosowne informacje znajdziemy na opakowaniu lub w instrukcji obsługi. Pamiętajmy, że aby ochronić oczu na stoku, podczas szusowania w pełnym słońcu nie nadają się szkła żółte i pomarańczowe, zalecane przy sztucznym oświetleniu oraz w pochmurne dni.

 

  • O czym pamiętać, aby ochrona oczu na stoku była pewna

Przy bezwietrznej pogodzie, wystarczą okulary. Gogle zapewniają dodatkowo osłonę przed mroźnymi podmuchami wiatru, co chroni oczy przed łzawieniem. W jednym i drugim przypadku ważny jest jednak dobór szkieł. Bywają one w kolorze brązowym, szarym czy niebieskim, ale ich wspólną cechą powinno być zatrzymywanie promieni UV, dzięki odpowiednim filtrom. Skuteczną ochroną są też okulary polaryzacyjne, które odbijają szkodliwe promieniowanie. Dobrej jakości szkła potrafią ograniczyć wpływ promieni UV na oczy, niemal do zera. Warto pamiętać, że odpowiednie gogle, to nie tylko ochrona oczu na stoku przed promieniami UV, ale także bezpieczeństwo nasze i innych narciarzy - dobra widoczność i mocny wzrok pomogą uniknąć niejednej kolizji. Na progu i w trakcie sezonu narciarskiego można wspomóc oczy, zażywając przez trzy zimowe miesiące preparaty zawierające luteinę oraz witaminy C, A i E.