Ocieplanie strychu: instrukcja

Dzięki fachowemu ocieplaniu strychu, możemy oszczędzić mnóstwo energii cieplnej oraz zmienić zagracone poddasze w komfortowe i przytulne mieszkanie.

Ocieplanie strychu to działanie mające na celu redukcję zużycia energii, która jest niezbędna aby ogrzać pomieszczenie. To dla nas gwarancja, iż ciepłe powietrze, które unosi się do góry nie ucieknie na zewnątrz przez nieocieplony strych. Straty ciepła, jakie powstaną poprzez nieodpowiednio ocieplone poddasze, może sięgnąć nawet 30% biorąc pod uwagę ciepło w całym budynku. Dokonując odpowiedniej analizy kosztów za ogrzewanie możemy bardzo szybko dojść do wniosku, iż poprzez odpowiednie ocieplenie, można obniżyć koszty eksploatacji. Należy wybrać rozwiązania najkorzystniejsze by zapewnić sobie spokój na długie lata.

Ocieplanie strychu – podstawowe informacje

Biorąc pod uwagę sposób w jaki odprowadzana jest para wodna z budynku na zewnątrz, można wyróżnić połać dachową strychu typu szczelnego oraz nieszczelnego. Aby w odpowiedni sposób para wodna mogła być odprowadzana, zaleca się w suchych pomieszczeniach, stosowanie paroizolacji to znaczy zastosowanie warstwy odpowiedniego materiału, który przeciwdziała przenikaniu pary wodnej. Także bardzo ważna jest odporność ogniowa, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania tworzyw, którymi będziemy ocieplać nasze poddasze. Ocieplanie strychu, to także dobór grubości dwuwarstwowego ocieplenia poddasza, który będzie zupełne inny w domu energooszczędnym, od 22 do 30 centymetrów, jako łączną grubość obu warstw. Najczęściej używanymi materiałami do izolacji strychu jest wełna mineralna bądź włókno szklane a także płyty ze sprężystego albo grafitowego styropianu.

Ocieplanie strychu - instrukcja - pierwsze kroki

Na samym początku trzeba zmierzyć rozstaw krokwi, to znaczy odległość między nimi. Następnie należy zapewnić dostateczną wentylację poddasza, układając pomiędzy krokwiami wysokoparoprzepuszczalną folię dachową, tak by między dachówką a folią była przerwa około trzy centymetrowa. Aby ocieplanie strychu było możliwe należy właściwie wymodelować okap, który będzie odprowadzał wodę opadową. Kolejnym etapem będzie dokładne ułożenie między krokwiami materiału izolacyjnego, posiadającego funkcje hydrofobizowania (nieprzemakania) w postaci wełny mineralnej (kamiennej albo szklanej). Najlepiej nadaje się tutaj wełna średnio twarda o dużej sprężystości, która jest niepalna. Stosuje się także specjalne płyty styropianowe, które doskonale wypełniają powierzchnię między krokwiami. Pasy izolacyjnej wełny powinny być o dwa centymetry większe niż sama odległość między krokwiami, co gwarantuje utrzymanie się wełny bez dodatkowego podtrzymania. Materiał układamy, by jego nadmiar można było wcisnąć tak, by przylegał do elementów konstrukcji strychu dbając o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej.

Ocieplanie strychu – kolejne etapy

Aby ocieplanie strychu przyniosło efekty, należy umocować prostopadle do krokwi – konstrukcję stalowych „wieszaków”, z których powstanie stalowy ruszt. Następnie resztki wełny, którą używaliśmy podczas układania pierwszej warstwy, wciskamy w listwy rusztu. To zapełni dodatkową izolację, ale także podparcie oraz ciągłość warstwom. Potem należy ułożyć drugą warstwę wełny mineralnej, której zadaniem jest pozbycie się mostów liniowych będących elementami krokwi. Drugą warstwę wełny, umieszczamy między listwami rusztu. Pod tą warstwą można umieścić przewody elektryczne, aby w ten sposób nie nagrzewały się. Aby uchronić izolację przed wilgocią (łazienka, kuchnia), stosuje się folię paroizolacyjną, którą należy przymocować zszywkami albo dwustronną taśmą do pomocniczego rusztu. Foli tej nie trzeba używać w suchych pomieszczeniach (sypialnia). Ocieplanie strychu kończymy poprzez przykręcenie do rusztu wykończeniowej warstwy tak zwanej płyty kartonowo – gipsowej bądź paneli boazeryjnych.