Oczekując bliźniąt - jak się przygotować

Okres oczekiwania na bliźnięta mija zazwyczaj w atmosferze przygotowań do pełnienia funkcji podwójnych rodziców.

Czekając na bliźnięta, młodzi rodzice przeżywają wiele rozterek i doświadczają różnych emocji: od dumy i euforii po lęk i niepewność związaną z nową rolą. Gdy już oswoją się z tą sytuacją, przychodzi czas na odczuwanie "podwójnego szczęścia". To dobry moment na psychiczne i fizyczne przygotowanie się do przyjścia na świat bliźniąt.

Jak przygotować się psychicznie na bliźnięta?

Ciąża bliźniacza to okres wielu rozterek i wątpliwości. Przyszli rodzice zdają sobie sprawę z tego, że urodzenie bliźniąt zmieni ich życie diametralnie. Ważne jest, by oswajali się z myślą, że będzie to zmiana na lepsze. Należy z optymizmem planować życie rodzinne po urodzeniu dwójki dzieci, aby nie tracić sił psychicznych na borykanie się z negatywnymi emocjami. Rodzice oczekujący bliźniaków powinni wzajemnie być dla siebie oparciem, najważniejsza jest świadomość, że mogą na sobie polegać oraz przekonanie, że poradzą sobie z wychowaniem parki. Pierwszy okres, tuż po urodzeniu bliźniąt przez wszystkich "podwójnych" rodziców wspominany jest jako najbardziej wyczerpujący. Dlatego już podczas oczekiwania na maluszki należy opracować sobie strategię odpoczynku psychicznego na ten okres. Może to być na przykład zaplanowanie opieki nad bliźniakami przez osobę trzecią raz w tygodniu, żeby rodzice mogli odprężyć się poza domem i zregenerować siły.

Jak przygotować się fizycznie na bliźnięta?

Przygotowania domu na przyjęcie dwóch noworodków wyglądają analogicznie tych, z którymi mamy do czynienia w przypadku jednego dziecka, pamiętamy tylko o tym, że wszelkie akcesoria muszą być podwójne. W małym mieszkaniu nie trzeba kupować dwóch łóżeczek, przez pierwsze 3-4 miesiące wystarczą kosze - nosidła dla niemowląt, które z łatwością można postawić przy łóżku rodziców. Zapewnia to wygodę w początkowym okresie, kiedy musimy często karmić dzieci w nocy. Warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę do karmienia bliźniąt, pozwala ona na karmienie dwójki jednocześnie, co jest bardziej praktyczne i oszczędza czas. Gdy z maluchami przebywać będzie tylko jedna osoba, w domu powinien znaleźć się leżaczek, w którym jedno z niemowląt będzie mogło obserwować rodzica z pozycji półleżącej, podczas, gdy on będzie zajęty czynnościami pielęgnacyjnymi przy drugim dziecku. Najlepiej będzie, gdy podczas przygotowań na przyjęcie bliźniąt, uda nam się zaplanować stałą pomoc osoby z zewnątrz. Może to być przychodząca codziennie babcia, ciocia czy sąsiadka. Ideałem byłoby, gdyby świeżo upieczony tatuś mógł wziąć dłuższy urlop i współuczestniczył w opiece nad maluszkami.