Odkamienianie pralki – proste sposoby

Odkamienianie pralki można wykonać domowymi sposobami za pomocą kwasku cytrynowego czy octu bądź za pomocą żeli i płynów dostępnych w sklepie.

 

Kamień osadzający się na urządzeniach AGD to problem osób zamieszkujących nizinne tereny. Woda wodociągowa na tych obszarach charakteryzuje się tak zwanym dużym stopniem twardości. Oznacza to, że występuje w niej duże stężenie soli wapnia i magnezu. Im woda jest twardsza, tym trudniejsze jest dokładne czyszczenie powierzchni przy jej użyciu. Niezbędne jest wtedy stosowanie dodatkowych środków czystości. Niestety, sprzęt w gospodarstwie domowym, w którym używana jest twarda woda, taki jak czajniki, ekspresy do kawy, zmywarki czy pralki, wymaga regularnego odkamieniania. Regularne odkamienianie pralki jest bardzo ważne, ponieważ nadmiernie osadzający się kamień może spowodować jej mechaniczną usterkę bądź całkowite zepsucie niedające się naprawić.

 

 

  • Domowe sposoby odkamieniania pralki

Jeżeli nie odpowiada nam używanie środków chemicznych do odkamieniania pralki, można wypróbować sposoby naturalne, używając przy tym składników prosto z kuchni. Powszechnie znane właściwości, które mogą zostać wykorzystane do odkamieniania pralki ma na przykład kwasek cytrynowy. W przypadku drobnego sprzętu wystarczy wyciśnięty sok z cytryny, przy sprzęcie o dużych gabarytach lepiej zaopatrzyć się w półkilogramowe opakowanie kwasku cytrynowego, który najłatwiej można kupić za pośrednictwem Internetu. Kwasek ten najlepiej działa w połączeniu z gorącą wodą, cały osad kamienny znika niemal natychmiast. Proceder ten należy oczywiście w miarę regularnie powtarzać. Podobne właściwości ma soda oczyszczona, choć ją stosuje się raczej do odkamieniania czajników i żelazek. W tym przypadku również efekt widoczny jest od razu. Ostatnim z domowych sposobów odkamieniania pralki jest przemycie danego miejsca octem spirytusowym. W tym celu należy wlać ocet do bębna pralki i nastawić pranie, w temperaturze minimum 40 stopni Celcjusza. Niestety, minusem tego typu zabiegu jest długo utrzymujący się zapach octu, który nie jest przyjemny. Istnieje również ryzyko, że najbliższe pranie nieznacznie przesiąknie tym zapachem. Najważniejszą zaletą wszystkich domowych zalet odkamieniania pralki jest ich niezawodność, szybki rezultat i brak jakichkolwiek skutków ubocznych w postaci zniszczonych gumowych elementów pralki (na przykład uszczelek).

 

  • Środki chemiczne przeznaczone do odkamieniania pralki

Na rynku dostępnych jest wiele proszków, płynów i żeli przeznaczonych do usuwania osadu kamienia z urządzeń AGD. Różnią się między sobą nie tylko skutecznością, ale sposobem stosowania. Popularne są środki, których użycie powoduje natychmiastowe odkamienienie pralki, wymagają one powtarzania zabiegu regularnie, niekoniecznie często. Szeroko reklamowane są także środki typu Calgon, które są przeznaczone do codziennego użytku, co oznacza, że należy je dodawać do każdego prania. Jest to działanie prewencyjne - zapobiega osadzaniu się kamienia poprzez tak zwane zmiękczenie wody. Niestety, jest to w przeliczeniu zabieg dość drogi. W zależności od modelu odkamienianej pralki może dojść do uszkodzenia gumowych uszczelek przy stosowaniu tego rodzaju środków. Dość powszechne są również proszki do prania, w których skład wchodzą substancje zmiękczające wodę.