Odkryj piękno Ligurii!

Liguria mimo, iż jest niewielkim obszarem zachodnich Włoch, to obfita jest w malownicze zakątki, piękne budynki, a całość otaczają przejrzyste morze oraz wysokie, majestatyczne góry.

Pragnąc równocześnie poleniuchować na piaszczystej plaży, moczyć ciało w ciepłej wodzie morza oraz mieć niesamowite widoki na góry, należy udać się do Ligurii. Bogata jest ona nie tylko w piękne krajobrazy i przejrzystą wodę, ale także w ciekawą architekturę i zabytki.

Walory Ligurii

Niewielki, bo o powierzchni zaledwie blisko pięciu i pół tysiąca kilometrów kwadratowych, obszar w zachodnich Włoszech, co roku urzeka swoim pięknem i urokiem wielu turystów. Ligurię, wraz ze stolicą Genuą, zamieszkuje tylko prawie dwa miliony ludzi. Od zachodu za sąsiadów ma Francuzów natomiast pozostały obszar otoczony jest wysokimi Apeninami, potężnymi Alpami oraz Morzem Liguryjskim. Region ten jest niezwykle malowniczy, a jego niepowtarzalna atmosfera przyciąga rok rocznie miliony zwiedzających. Ten wąski obszar lądu zapewnia doskonałe dojście do przejrzystych, ciepłych wód morza, z czystymi plażami i słoneczną pogodą utrzymującą się tam przez większą część roku. Turyści mogą oddawać się tam błogiemu wypoczynkowi, plażowaniu uprzyjemnianym kąpielami morskimi, a wieczory spędzać czas w klimatycznych knajpach przy drinkach i włoskim winie.

Najważniejsze zabytki w Ligurii

Liguria to nie tylko piaszczyste plaże, przyjemnie chłodząca morska woda i przepiękne widoki rozpościerające się wzdłuż jej granic, w których dominują potężne góry. To także miejsce, w którym zachowały się pozostałości po średniowiecznej architekturze. Genua, stolica regionu, wypełniona jest mnóstwem ciekawych budynków. Najważniejsze w tym mieście jest Commenda di Pre. Kompleks, składający się z dwóch kościołów- górnego oraz dolnego, został wybudowany przez Kawalerów Jerozolimskich w 1180 roku. Pierwotnym przeznaczeniem monumentów było dawanie schronienia pielgrzymom oczekującym w porcie na statki, które płynęły do Ziemi Świętej. Niedaleko San Giorgo znajduje się Bazylika di S. Lorenzo. W tej jednej budowli połączone zostały trzy zupełnie odmienne style. Część romańska, najstarsza, pochodzi z XII wieku. Podczas przebudowy, w XIII wieku, dobudowano gotycką fasadę, natomiast w późniejszym okresie, u schyłku XV wieku, poddano bazylikę renowacjom i kolejnym przemianom, charakterystycznym dla epoki renesansu. Słynne zabytki Ligurii znaleźć można także w La Spezia,a inne ciekawe miejsca odkryć w owianych legendami Portofino oraz Portovenere. Park Narodowy Monte di Portofino warto odwiedzić ze względu na możliwość obcowania z typową, charakterystyczną dla Ligurii śródziemnomorską roślinnością.