Odkurzacz wodny - za i przeciw

Sprzątanie odkurzaczem wodnym jest bardziej higieniczne niż odkurzaczem tradycyjnem, wymaga jednak więcej czasu.

W chwili obecnej odkurzacze wodne są w zasięgu możliwości finansowych zwykłego człowieka, pojawia się ich na rynku coraz więcej. Od lat mówi się o ich zaletach, warto się jednak zastanowić czy wybór odkurzacza wodnego jest najlepszym rozwiązaniem. Warto mieć na uwadze, że dostępne są także odkurzacze, w których można wymieniać zbiornik na wodę z workami tradycyjnymi i w chwili użycia wybierać któreś rozwiązanie.

Zalety sprzątania przy pomocy odkurzacza wodnego

Plusy odkurzaczy wodnych zależą od wielu czynników, na przykład o typu odkurzacza, jakim dysponujemy. Ogólnie można jednak powiedzieć, iż w odróżnieniu od zwykłych odkurzaczy nie staje się on siedliskiem roztoczy, które są dużym problemem dla alergików. To, że w odkurzaczu nie ma zwykłego worka, w którym zbiera się kurz i pyłki, sprawia, że jest on bardziej higieniczny. Dzięki zbiornikowi na wodę nie stwarza miejsca, w którym mogłyby zagnieździć się bakterie. Worek na śmieci można nazwać swego rodzaju inkubatorem dla bakterii, daje im wprost idealne możliwości do życia – ciemność i ciepło. Z tym też łączy się druga niewątpliwa zaleta odkurzaczy wodnych – nie zasysają zalegającego brudu przy włączeniu, nie wyrzucają tym samym roztoczy w powietrze przy każdym uruchomieniu. Dzięki temu powietrze w odkurzanym pomieszczeniu jest o wiele czystsze. Dodatkowo do zbiornika z wodą można dolać różne olejki zapachowe i podczas odkurzania rozpylać je po mieszkaniu, co wzmaga uczucie świeżości. Na rynku dostępne są także odkurzacze wodne, które nie tylko nie zanieczyszczają powietrza, ale mogą jeszcze pełnić funkcję nawilżaczy powietrza, co nie pozostaje bez znaczenia dla osób mających problemy z układem oddechowym. Co równie ważne, przez cały czas użytkowania odkurzacze wodne zachowują swoją siłę ssącą, gdyż nie mają możliwości zapchania się. Ponadto można je wykorzystywać do zbierania rozlanej wody. Za ostatnią zaletę można uznać brak konieczności kupowania worków, więc i oszczędność w eksploatacji.

Wady odkurzacza wodnego

Podstawową wadą odkurzacza wodnego jest czasochłonność przygotowywania sprzętu do pracy, jak i składanie go po zakończeniu odkurzania. By rozpocząć sprzątanie należy napełnić zbiornik z wodą, po odkurzeniu w tym pojemniku znajduje się duża ilość kłębów kurzu, które trzeba usunąć. Dodatkowo cały pojemnik trzeba dokładnie umyć, by nie zagnieździły się w nim bakterie ani insekty i osuszyć przed odstawieniem na miejsce, by nie powstał grzyb. Najbardziej wskazana jest każdorazowa dezynfekcją, który wymaga jeszcze więcej czasu. Ponadto odkurzacze wodne są większe od tradycyjnych, przez co nie zawsze mieszczą się w szafach. Problemem może się również okazać hałas – zwykle odkurzacze wodne są głośniejsze w użyciu, przy tym cięższe. Wadą jest również cena odkurzaczy wodnych - mimo, że obecnie nie są drogie, wciąż pozostają droższe od tradycyjnych odkurzaczy workowych.