Odpowiednia kurtka zimowa – jak ją wybrać?

Wybierając kurtkę zimową należy kierować się jej przeznaczeniem, estetyką, stylem, materiałem. Przede wszystkim odpowiednia kurtka zimowa musi być jednak ciepła.

Odpowiednia kurtka zimowa to taka, w której trudno zmarznąć. "Odpowiednia" oznacza jednak także: "pasująca do potrzeb". Dlatego, choć najcieplejsze są zwykle sportowe kurtki wysokogórskie, jeśli w szafie królują eleganckie sukienki i garsonki, lepiej wybrać wełniany płaszcz.

Wełniana czy z polaru - jaką kurtkę wybrać
Wybierając odpowiednią kurtkę zimową należy wziąć pod uwagę, między innymi, wypełnienie i materiał wierzchni. Naturalny puch, w określonych proporcjach wymieszany z pierzem, to najlżejsze, najcieplejsze i jednocześnie zapewniające najlepszą wentylację wypełnienie, jakie spotkać można w kurtkach o sportowym charakterze. Jeśli chodzi o eleganckie kurtki i płaszcze, najpopularniejszym materiałem jest wełna. Obecnie modne są kurtki i płaszcze ze zwierząt egzotycznych - alpak, lam i wielbłądów. Są dużo droższe od wyrobów z wełny owczej, ale znacznie przyjemniejsze w dotyku. Także skórzane kożuchy mogą być dobrym pomysłem, choć zazwyczaj są bardzo ciężkie, a co za tym idzie – niewygodne. Niestety, kożuch nie pasuje do stroju formalnego. Wspaniale wygląda za to w zestawieniach o charakterze etnicznym czy hippisowskim. Jeśli chodzi o materiały sztuczne, najcieplejszym z nich jest polar. Najczęściej spotyka się go w roli podszewki bądź wypełnienia, gdyż mimo hydrofobowych właściwości nie jest on nieprzemakalny. Najlepszą tkaniną, z której wykonuje się pokrycia kurtek sportowych, jest Gore-tex. Jest on wodoodporny i idealnie chroni od wiatru, a jednocześnie pomaga utrzymać ciepłotę ciała. Kupując taką kurtkę należy jednak liczyć się z wydatkiem powyżej sześciuset złotych. Tańsze kurtki najprawdopodobniej nie będą wykonane z oryginalnego Gore-tex'u, choć sprzedawcy sugerować mogą co innego.

Kaptur, kołnierz, ściągacze - najważniejsze elementy kurtki
Grubość i rodzaj materiału, z którego wykonana została kurtka, to jeszcze nie wszystko. Przed zakupem koniecznie należy zwrócić uwagę na: długość kurtki, kaptur, kołnierz, ściągacze, długość rękawów i rozmieszczenie kieszeni. Przymierzając kurtkę warto wyobrazić sobie śnieżycę w zimową noc. Kaptur powinien ochronić głowę, przez którą człowiek wytraca wiele ciepła, a wysoki kołnierz - szyję i węzły chłonne, które są bardzo wrażliwe na wychłodzenie. Odpowiednia kurtka zimowa powinna być długa. Najlepiej, jeśli sięga ud, najważniejsze jest jednak zakrycie nerek. Ściągacze również skutecznie pomagają w zatrzymywaniu ciepła. Warto zwrócić także uwagę na to, czy zamek błyskawiczny jest zakryty warstwą materiału – często to on jest najsłabszym elementem konstrukcji kurtki. Odpowiednia kurtka zimowa chroni wszystkie wrażliwe części ciała przed zimnem, ale pozwala także na bezpieczne przechowywanie noszonych na co dzień przedmiotów, dlatego zależnie od potrzeb warto poszukać kurtki z optymalnie rozmieszczonymi kieszeniami.