Odpowiednie ciśnienie w oponach - porady

Niewłaściwa zawartość ciśnienia w oponach może skutkować przykrymi konsekwencjami i wpływać na komfort jazdy.

Odpowiednie ciśnienie w oponach to najważniejsza rzecz, na którą trzeba co jakiś czas zwrócić uwagę podczas użytkowania naszego samochodu. Niestety wielu kierowców zapomina o jego sprawdzeniu, a jest to ważne dla prawidłowego funkcjonowania auta, oporu toczenia, osiągów i spalania paliwa. Nieuregulowanie ciśnienie ma ogromny wpływ na zużywanie się opon, jak również może w dużym stopniu utrudnić szybką reakcję kierowcy na nagle zaistniałą sytuację na drodze. Większość kierowców uważa, że wymiana opon lub wymiana wentylów na nowe, rozwiązuje problem uciekającego powietrza z opon. Jednak skład chemiczny powietrza powoduje jego wyciek praktycznie w każdym momencie użytkowania auta, nawet podczas postoju.

Odpowiednie ciśnienie w oponach - ważne informacje

Większość początkujących kierowców ma problemy z rozpoznaniem prawidłowego ciśnienia ogumienia w samochodzie. W takim przypadku doskonałym doradcą może być instrukcja obsługi dla danego modelu samochodu. W każdej instrukcji są jasno określone punkty dotyczące ciśnienia w oponach, zarówno do stosowania w ogumieniu letnim, zimowym jak i uniwersalnym. Dzięki instrukcji zapobiegniemy zniszczeniu się opon i unikniemy przykrych konsekwencji związanych z nieodpowiednim ciśnieniem. Zdarza się, iż jednostka Inspekcji Ruchu Drogowego podczas rutynowej kontroli może sprawdzić ogumienie i niestety w przypadku nieprawidłowej wartości ciśnienia ma możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego, co oczywiście jest kłopotliwą sprawą .

Odpowiednie ciśnienie ogumienia stosowanego podczas okresu letniego

Z uwagi na przystosowanie opony do drogi i warunków atmosferycznych, opona letnia składa się z twardszej mieszanki, odpowiedniego bieżnika, który podczas deszczu musi bardzo szybko odprowadzać wodę z kanalików. Dlatego ciśnienie opon letnich powinno mieścić się w granicach średnich lub maksymalnych, zależnie od masy przewożonych autem przedmiotów lub w przypadku niektórych typów samochodów od ciężaru samego samochodu. Opona powinna być dobrze napełniona powietrzem, a zatem twarda, aby bardzo dobrze przylegać do drogi podczas jazdy. Jest to najbardziej zalecana metoda użytkowania opon letnich w okresie przejściowym miedzy wiosną, latem a także jesienią.

Odpowiednie ciśnienie ogumienia stosowanego podczas okresu zimowego

W przypadku ogumienia przeznaczonego do użytkowania podczas okresu zimowego zaleca się używanie opon z bardziej miękkiej mieszanki, która dzięki swojej budowie w większym stopniu przykleja się do drogi, a profil bieżnika znajduje się bardziej na zewnętrznej i wewnętrznej części opony, co przy maksymalnym ciśnieniu opon może skutkować zmniejszoną przyczepnością opon do powierzchni drogi. Dlatego w oponie zimowej powinno znajdować się około dwudziestu procent mniej powietrza niż w letniej, co stanowi odpowiednie ciśnienie w oponach. Podobnie postępuje się w przypadku opon uniwersalnych, czyli stosowanych przez cały rok. Ponieważ tego typu oponę używamy zarówno w okresie letnim jak i zimowym, powietrze znajdujące się w oponie powinno być poniżej poziomu maksymalnego tak, aby zapewnić optymalną przyczepność samochodu.