Odpowiednie pokrycia podłogowe do różnych wnętrz - przydatne wskazówki

Odpowiednie pokrycie podłogowe powinno być dobrane do pomieszczenia, więc odporne na wilgoć, eleganckie albo tworzące przytulny klimat.

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele pokryć podłogowych. Dzielą się na pokrycia tekstylne (wykładziny dywanowe, dywany) oraz nietekstylne, czyli elastyczne (linoleum, korek), twarde (podłogi drewniane) oraz mineralne (kamień, płytki). Na wybór odpowiedniego pokrycia podłogowego powinna wpływać nie tylko jego cena oraz koszt położenia, ale też praktyczne zastosowanie w danym pomieszczeniu.

 

 

  • Podłogi contra wilgoć
    W pomieszczeniach, w których używa się dużo wody, takich jak łazienka czy kuchnia, podłoga musi być odporna na wilgoć. Odpowiednie pokrycie podłogowe do kuchni to linoleum, którego zaletą jest, że nie daje wrażenia zimna pod stopami i zapobiega powstawaniu pleśni oraz płytki terakotowe, tu jednak koniecznie trzeba zatroszczyć się o to, aby fuga zapobiegała tworzeniu się grzybów i pleśni. W łazience i toalecie doskonale sprawdzają się płytki ceramiczne, terakota, kamień naturalny. Należy dodać, że terakota oraz kamień naturalny doskonale przewodzą ciepło, dlatego będą idealne do pomieszczeń, wyposażonych w ogrzewanie podłogowe. W kuchni i łazience niepraktyczne jest stosowanie okryć tekstylnych. Dywany i wykładziny dywanowe wchłaniają wilgoć, co powoduje tworzenie się pleśni, a zarazem zwiększa wilgotność powietrza. Można natomiast używać dywaników łazienkowych w toalecie, ponieważ ryzyko rozchlapywania wody jest małe. 
  • Podłogi drewniane
    Podłogi drewniane ładnie prezentują się w salonach, gabinetach, sypialniach i pokojach. Przed położeniem pokrycia twardego warto jednak zbadać czy w pomieszczeniu nie gromadzi się wilgoć. Duża wilgotność powietrza negatywnie wpływa na panele, sprawia, że pulchnieją i wznoszą się. Odpowiednie pokrycie podłogowe drewniane powinno więc uwzględniać nie tylko funkcję, jaką pełni pomieszczenia, ale również panujące w nim warunki. Do salonu, na którego ścianach często są widoczne ślady pleśni, bądź na podłodze, głównie w rogach, skrapla się woda, warto wybrać podłogę z mozaiki bądź zrezygnować z drewna na rzecz linoleum. Wybierając odpowiednie pokrycie podłogowe należy też wziąć pod uwagę jego ścieralność. W gabinetach, korytarzach i przedpokojach oraz pomieszczeniach do których często wchodzi się w butach nie sprawdzają się podłogi lakierowane (obcasy bardzo je niszczą). Starty lakier brzydko wygląda, a niepokryte nim drewno wchłania wilgoć. Warto więc zasłonić narażoną na ścieranie część podłogi wykładziną dywanową.
  • Podłogi tworzące przytulny klimat
    Pokrycia podłogowe tekstylne dają wrażenie przytulności, wyciszają kroki, a dodatkowo są doskonałym izolatorem ciepła – zatrzymują je w pomieszczeniu. Dywan bądź wykładzina podłogowa jest więc odpowiednim pokryciem podłogowym do sypialni, salonu, pokoju czy gabinetu, tu należy jednak pamiętać, że mokre ślady oraz plamy z błota nie wyglądają atrakcyjnie. Do gabinetów, do których wchodzi wiele osób dziennie lepiej wybrać linoleum. Dywanami można przykrywać podłogi elastyczne, twarde oraz mineralne, wykładziny dywanowe można też położyć bezpośrednio na cementowej bądź zbitej z desek posadzce.