Oferty pracy w internecie: jak rozpoznać te poważne

Poszukiwania pracy to niełatwa sprawa i warto wiedzieć na jakie cechy ogłoszenia zwrócić uwagę, aby znaleźć poważną ofertę pracy w internecie.

Przeglądając oferty pracy w internecie i dokładnie je czytając, już na samym początku możemy się zorientować czy mamy do czynienia z solidną firmą. Ofert pracy w internecie jest bardzo dużo i zanim poświęcimy czas na przygotowywanie dokumentów aplikacyjnych przyjrzyjmy się ogłoszeniu trochę dokładniej. Warto upewnić się, że oferowana praca jest właśnie taka jakiej poszukujemy, a my spełniamy wymagania zawarte w ogłoszeniu.

Cechy poważnego ogłoszenia
W ogłoszeniu o pracę powinna być podana pełna nazwa podmiotu rekrutującego – przyszłego pracodawcy lub firmy pośredniczącej. Zwłaszcza duże firmy korzystają z usług agencji rekrutujących. Ponieważ usługa ta wiąże się to z kosztami, niestety mniejsze firmy często nie mogą sobie na to pozwolić. Jeśli ogłoszenie zawiera nazwę pracodawcy warto poszukać w internecie jego strony internetowej – da nam to obraz o firmie, obszarach i kierunkach jej działania. Dokładnie zapoznajmy się z treścią ogłoszenia - poważne oferty pracy w internecie powinny szczegółowo określać wymagania stawiane kandydatom oraz jasno prezentować obowiązki wynikające z oferowanego stanowiska. Nie bez znaczenia jest również miejsce ukazania się oferty pracy w internecie. Godne zaufania są sprawdzone, ogólnopolskie portale, które dokonują weryfikacji firm zamieszczających ogłoszenie. Umieszczanie ofert na takich portalach jest zazwyczaj płatne, można więc założyć, że jeśli firma wniosła opłatę, to faktycznie szuka pracownika i ogłoszenie jest wiarygodne. Oferta pracy w internecie nie musi wcale zawierać proponowanego przez pracodawcę wygrodzenia. Sprawy finansowe ustalane są najczęściej podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jakich ogłoszeń unikać?
Warto sprawdzić historię ogłoszeń w internecie i zorientować się, czy oferta, która nas zainteresowała nie pojawia się regularnie. Zazwyczaj bowiem częste i regularne umieszczanie tej samej oferty świadczyć może o dużej rotacji pracowników w firmie. Unikajmy ofert, które proponują wysokie zarobki w krótkim czasie, a nie wymagają wiedzy oraz doświadczenia. Nie wierz, że otrzymasz wymarzoną posadę kontaktując się z przyszłym pracodawcą jedynie telefonicznie lub e-mailowo. Znalezienie pracy wymaga zachodu i to nie tylko od kandydata, ale również od przyszłego pracodawcy. Oferujący prace mając na uwadze dobro swojej firmy, pozytywne stosunki w swoim zespole, powinien poświęcić czas na poznanie kandydata. Nie tylko nasza wiedza, doświadczenie i umiejętności świadczą o tym, czy nadajemy się do danego stanowiska. Niejednokrotnie bowiem predyspozycje interpersonalne przeważą szalę decydującą o naszym zatrudnieniu.