Ogrzewacze przepływowe - typy i zastosowanie

Ogrzewacze przepływowe to urządzenia do podgrzewania bieżącej wody, wśród tego typu urządzeń znajdują się podgrzewacze elektryczne i gazowe, o różnej mocy, zależnie od zastosowania.

Ogrzewacz przepływowy to urządzenie elektryczne lub gazowe, reagujące na przepływ wody, który uruchamia je i powoduje ogrzanie wody przechodzącej przez jego układ. Z powodu różnego zapotrzebowania powstały podgrzewacze elektryczne i gazowe, o różnej mocy i cechach. Pierwsze obejmują głównie ogrzewacze punktowe, na pojedynczy punkt, jak zlewozmywak, umywalka czy prysznic. Gazowe dotyczą najczęściej podgrzewania wody dla kilku punktów, ich najmniejsze rozmiary i moc ogranicza rozmiar komory spalania gazu.

 

Gazowy ogrzewacz przepływowy

 

Ogrzewacz przepływowy gazowy to dobrze znany piecyk, bardzo popularny w wielu mieszkaniach i domach. Miejscem jego głównego zastosowania jest gospodarstwo domowe, posiadające kilka punktów poboru wody, jak umywalka, zlewozmywak i prysznic lub wanna. Oczywiście można go również zastosować w przypadku jedynego punktu. Chcąc dokonać zakupu i instalacji tego typu urządzenia należy kierować się kilkoma istotnymi elementami. Podgrzewacze tego typu mają najdłuższą historię, istnieje wiele firm produkujących podgrzewacze gazowe, warto zatem przyjrzeć się piecykom firm posiadających największe na rynku doświadczenie. Należy zorientować się jakiej mocy piecyk będzie dla danego miejsca najlepszy, będzie to uzależnione od ilości ujęć wody. Ważna jest wydajność, a zatem zużycie gazu, także rodzaj zapłonu: czy jest to, obecnie już rzadziej stosowany „wieczny płomień”, zapłon elektryczny z gniazdka czy z baterii. Trzeba również wziąć pod uwagę łatwość montażu, a ponadto warto przyjrzeć się różnym sygnalizatorom pracy piecyka czy możliwości jego regulacji.

 

Ogrzewacz przepływowy elektryczny 

 

Ogrzewacze wody tego typu najlepiej sprawdzają się przy pojedynczych punktach ujęcia wody, choć istnieją urządzenia pozwalające podgrzewać wodę dla całego gospodarstwa domowego. W ogrzewaczach tych zastosowana jest grzałka elektryczna, wzbudzana przez czujnik elektryczny, elektroniczny lub hydrauliczny. Ogrzewacze przepływowe elektryczne mogą posiadać różną moc, co związane jest z ich przeznaczeniem. Pewne z nich, przeznaczone do pojedynczego punktu poboru wody mają niewielkie rozmiary i moc pozwalającą na ogrzanie wody wypływającej z kranu, moc większych jednostek służy do podgrzania wody do kilku jej ujęć. Małe podgrzewacze elektryczne posiadają niewielkie rozmiary, często są łatwe w montażu i umiejscawia się je przy samej baterii bądź w jej bliskiej okolicy. Dzięki temu zwiększa się wydajność urządzenia, ciepła woda ma krótką drogę do pokonania i ogrzewana jest natychmiast po przekręceniu kurka z wodą, co odróżnia je od piecyków gazowych. Podczas zakupu elektrycznego ogrzewacza wody, należy zwrócić uwagę na moc i pobór prądu, świadczące o wydajności urządzenia oraz na łatwość instalacji. Warto spojrzeć także na rodzaj zastosowanego bezpiecznika, rozmiary i siłę przepływu wody wraz z jej temperaturą na wyjściu.