Okiem eksperta: jak działa solarium?

Działanie solarium, oparte na wykorzystaniu promieni UV do pobudzenia w skórze produkcji naturalnego pigmentu - melaniny, może wywoływać niekorzystne efekty uboczne.

Solarium to dla wielu osób niezastąpiony sposób na uzyskanie opalenizny nawet w czasie, gdy panująca na dworze chłodna aura nie pozwala na złapanie nawet kilku promieni słońca. Działanie solarium opiera się na pobudzeniu skóry, zapewnia bardzo trwały i widoczny efekt. Metoda ma jednak wiele wad, które mogą sprawić, że korzystanie z niej może być szkodliwe dla zdrowia.

 

 

  • Przyczyny skuteczności solarium

Działanie solarium opiera się na sile promieni UV, podobnych do tych, zawartych w świetle słonecznym. Lampy znajdujące się nad solaryjnym łóżkiem emitują promienie w dużej ilości, co pobudza skórę do produkcji melaniny. Jest to pigment odpowiedzialny za zabarwienie skóry na ciemny kolor. Daje to - zauważalny już po pierwszej wizycie - efekt opalenizny. Jej odcień zależy od wielu czynników, między innymi naturalnych predyspozycji skóry, rodzaju lamp, składu promieni i kosmetyków stosowanych podczas opalania. Często po zbyt długim czasie i często powtarzanym seansom może się okazać, że uzyskany kolor bardzo różni się od naturalnej opalenizny i wygląda nieestetycznie, dlatego należy zachować rozsądek, planując wizyty w solarium. Opalenizna z solarium, chociaż trwalsza niż po zastosowaniu kosmetyków brązujących, trwa nieco krócej niż ta powstała w wyniku działania promieni słonecznych.

 

  • Skutki uboczne korzystania z solarium

Lekarze i dermatolodzy ostrzegają, że korzystanie z solarium jest szkodliwe nie tylko dla stanu skóry, ale także całego organizmu. Przez nienaturalną dawkę promieni UV skóra jest bardziej podatna na proces starzenia i ma obniżoną zdolność regeneracji. Naskórek może być podrażniony i wysuszony, często dochodzi również do po poparzenia skóry. Podczas wizyty w solarium najbardziej narażone są oczy i delikatna skóra twarzy, piersi i genitaliów, dlatego należy zapewnić jej dodatkową ochronę. Zabiegów powinny również odmówić sobie osoby, na których ciele występują różne pieprzyki, blizny i znamiona, ponieważ mogą wystąpić w nich zmiany nowotworowe - częste powtarzanie zabiegów sprzyja powstaniu raka skóry. Ponadto, wśród efektów ubocznych eksperci wymieniają obniżenie odporności organizmu i osłabienie struktury włosów i paznokci. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność, stosować kremy z wysokim filtrem lub ograniczyć zabiegi w solarium . Można również zamienić je na inne formy nadawania skórze ciemniejszego odcienia - opalanie natryskowe lub samoopalacze.