Okulary motocyklowe - ochrona dla oczu

Okulary motocyklowe są barierą przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i podstawową ochroną dla naszych oczu

Okulary motocyklowe to podstawowa ochrona oczu każdego użytkownika dwóch kółek. Są one przede wszystkim główną tarczą przed negatywnym wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak wiatr oraz słońce. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza podczas szybkiej jazdy motocyklem, kiedy każdy najmniejszy nawet czynnik zewnętrzny w postaci promieni słonecznych, nagłego podmuchu wiatru, pyłu czy opadów atmosferycznych może przyczynić się do tragedii.

Ogólna charakterystyka okularów motocyklowych
Na rynku możemy wybierać spośród szerokiej gamy okularów przeznaczonych dla kierowców pojazdów dwukołowych, zwłaszcza motocykli. Sam design, czyli wzornictwo, nie powinno odgrywać znaczącej roli przy wyborze interesującego nas modelu. W okularach motocyklowych ważną rolę odgrywają bowiem szkła, natomiast oprawki stanowią jedynie dodatek, nie mający bezpośredniego wpływu na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Nie możemy o tym zapominać. Jeżeli już zdecydujemy się na zakup takich okularów, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, ponieważ mamy do wyboru różne okulary o swoistych cechach. Możemy więc kupić model z wymiennymi szkłami, aby w razie uszkodzenia jednego kompletu móc w łatwy sposób dokonać ich wymiany. Możemy również zaopatrzyć się w okulary z ciemnymi szkłami chroniącymi przed promieniowaniem UV, te z regulacją oddalenia od nasady nosa lub z wbudowanymi skórzanymi poduszkami. W grę wchodzą również okulary z łamaną szybką, a także okulary o charakterze sportowym (wyprofilowane), które chronią przed wpadaniem światła spoza ramek. Wybór jest więc dosyć spory. Ceny okularów motocyklowych kształtują się natomiast w granicach od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, zależnie od marki i jakości wykonania.

Lepsze okulary czy kask integralny
Motocykliści dzielą się na dwie grupy. Jedni wybierają ochronę oczu przed warunkami zewnętrznymi poprzez używanie kasku integralnego, czyli z wbudowaną szybką zamiast okularów, natomiast inni wolą zakładać kask bez szybki, a oczy chronią dzięki autonomicznym okularom. Wszystko zależy od naszych upodobań, lecz niezależnie od wyboru spośród tych dwóch możliwości, zawsze powinniśmy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu naszych oczu. Okulary motocyklowe mają jednak tę przewagę nad integralnym kaskiem, iż są dla wielu wygodniejsze i nie musimy ich zdejmować podczas postojów, co jest istotne szczególnie w upalne dni, gdy promieniowanie słoneczne jest niezwykle uciążliwe.